İslam’ın şartlarından birtanesi de namaz kılmaktır. Namazı günde beş kere kılıyoruz. Ama namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler vardır. Namaz Kılmanın Mekruh Olduğu Saatler

Namaz Kılmanın Mekruh Olduğu Saatler

İslam’ın şartlarından birtanesi de namaz kılmaktır. Namazı günde beş kere kılıyoruz. Ama namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler vardır.

Bu vakitlerde namaz kılınmaz.

Bazı vakitlerde namaz kılmanın mekruh olduğunu açıklayan hadisler vardır;

Müslim’de rivayet edilen Ukbe b. Amir el-Cühenî hadisindedir: “Üç saat vardır ki, Hz. Peygamber bu saatlerde namaz kılmamızı, ölülerimizi defnetmemizi bize yasaklardı: Güneş doğduğu zaman yükselinceye kadar, güneş tepeye geldiği zaman zevaline kadar, güneş batmaya meyl ettiği zamandır.” Bu üç vakit iki duruma mahsustur: Ölü defni ve namaz kılmak. Diğer iki vakte gelince; bunlar da Buhari ile Müslim’de Ebu Said el-Hudrî’den rivayet edilen şu hadise dayanmaktadırlar: “Resulullah’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar namaz yoktur, ikindi namazından sonra güneş batıncaya kadar namaz yoktur.” Müslimin ifadesi şöyledir: “Sabah namazından sonra namaz yoktur.”

namaz_kilmanin_mekruh_oldugu_saatler