Dinimizde iktisat kavramı elimizdeki kaynakları yerli yerinde kullanmayı ifade eder. İsraf ise iktisada zıttır ve eldekileri saçıp savurmaya, gerekli gereksiz harcamaya denir. Nasıl İktisatlı Olunur?

Nasıl İktisatlı Olunur?

Dinimizde iktisat kavramı elimizdeki kaynakları yerli yerinde kullanmayı ifade eder. İsraf ise iktisada zıttır ve eldekileri saçıp savurmaya, gerekli gereksiz harcamaya denir.

Allah Kuran’da “Yiyiniz, içiniz. Fakat israf yapmayınız” emreder. (Araf Suresi 31. ayet)

İnsan ihtiyaçlarını karşılarken, harcamalarını yaparken israf etmemelidir. Gerçek ihtiyacı neyse onları belirlemeli, önem sırasına göre sıralamalıdır. “Canım istedi aldım, gördüm, beğendim, aldım, bir arkadaşım al dedi aldım” gibi sözler gerçek ihtiyaç sözleri değildir. Bunlar nefsin bizi aldatmak için söylettirdiği sözlerdir. Bir Müslüman kendini düşündüğü kadar başka Müslümanları da düşünmelidir.

Lüks yaşamak, şatafat ve debdebe meraklısı olmak, marka eşyalar kullanmak bize yakışan şeyler değildir. İhtiyacımızı en kaliteli ve ucuz nasıl tedarik edebiliyorsak öyle etmeliyiz. Ama sağlam olmadığını bildiğimiz bir malı, sırf ucuz diye almak da israftır. Dengeyi çok iyi kurmalı, güvendiğimiz yerlerden alışveriş yapmalıyız.

Günümüzde en çok israf maalesef ekmekte yapılmaktadır. Ekmeği ailemize yetecek kadar almalıyız. Giysilerimiz eskimeden ya da zarar görmeden yenilerini almamalıyız. Bu kadarcık şeyden ne olacak deyip alışveriş yapıp ay sonu büyük bir borç batağına saplanan nice insan vardır. İnsan hem kendini hem de ailesini sıkıntıya sokacak büyük borçların altına girmemelidir.

Elimizdeki hiçbir kaynak sonsuz değildir. Elektriği, suyu, doğalgazı ve diğer enerji kaynaklarımızı israf etmeden kullanalım. Çocuklarımıza israf ve iktisat arasındaki farkı anlatıp iktisat etmeleri gerektiğini vurgulayalım. Eminim, emeklerimiz boşa gitmeyecek, gelecek nesiller daha bilinçli yetişecektir. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

nasil_iktisatli_olunur