Kadın erkek eşitliğini savunanlar pembe ve mavi nüfus cüzdanından bile rahatsız olabiliyor. Kadın erkek eşikliği savunucularından yeni bir fikir geldi.Pembe mavi nüfus cüzdanı kalkıyor mu? Nüfus cüzdanları ne renk olacak?

NÜFUS CÜZDANLARININ RENGİ DEĞİŞİYOR MU? NÜFUS CÜZDANLARI HANGİ RENK OLACAK?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından hazırlanan kanun teklifinde pembe mavi nüfus cüzdanlarının kadın erkek eşitliğine zıt bir durum olduğunu,bundan dolayı tek bir renk seçilip, herkesin o rengi kullanmasını istendi.

Nüfus Hizmetleri kanunda değişiklik öngören ve TBMM Başkanlığına sunulan teklifin gerekçesinde, ‘’Kadın erkek eşitliğini belirten her türlü siyasal ve sosyal değişiklikler, topluma yansıtılmalıdır. Doğuştan devlet eli ile kadın ve erkeğe farklı uygulamalar yapılması, eşitlik ilkesinin ruhuna aykırıdır’’ denildi.

Kanun teklifi ile yasaya ‘’Bakanlık nüfus cüzdanının kapsamını şeklini ve ebadını belirlerken, cinsiyet farkını gözetmeyecek düzenlemeler yapar’’ maddesinin eklenmesi isteniyor. Teklif TBMM İçişleri Komisyonu ve Genel Kurulda ele alınacak.