Oruç tutarken bir çok şeye dikkat etmek gerekiyor. Dikkat etemmiz gereken şeyler bizim elimizde olan şeylerdir. Yememek veya içmemeki gibi. bunun dışında birde bizim istemimiz dışında gerçekleşebilecek şeyler olabilir. Mesela uykuda bir çok kişinin başına gelebilecek cünüp olmak. uykudayken cünüp olmak orucu bozar mı?

Eğer uykudayken cünüp olduysak ne yapmamız gerekir ?

Oruçluyken uykuda cünüp olmak orucu bozar mı ? bu soruların cevabı kısaca şöyledir ki uykuda olan olay bilinç dışı olduğu için dolayısıyla kendinizi isteyerek bir şey yapmadığınız için diğer durumlardan farklıdır.
Uyurken boşalma olursa yani Uyurken cünüp olmanız durumunda oruç bozulmaz. Kalktığınızda ve durumu fark ettiğinizde banyo yaparak oruç tutmaya devam ediniz.

Cünüp olduğumuzu anladığımızda ne yapmamız gerekir
bir namaz vakti geçirmeden en kısa sürede cünüplükten kurtulmanız en iyisidir.

Peki uyku dışında cünüp olmak orucu bozar mı?

Uykulu değilken cünüp olmak ile ilgili olarak orucu bozduğu kesindir. Hangi hallerde oruç bozulur

Hüküm: Kişinin gün içinde oruclu iken eşiyle cinsel ilişkiye girmesi veya masturbasyon orucu bozar.

Bu nedenle kardeşlerimizin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Ramazan ayında oruçlu değilken eşlerin birbirine yakınlaşmasında bir sakınca yoktur.

Diyanetin Bu konudaki hükmü
Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıkları hadis kaynaklarında (Buhari, Savm, 25) yer almaktadır. Ancak, zorunlu bir durum olmadıkça, hemen boy abdesti alınmalıdır (Fetavay-ı Hindiyye, Beyrut 1980, II, 203).

ramazanla-ilgi-sorular