Ösym e devlet anlamında yeniliklere devam ediyor. Milyonlarca vatandaşa hizmet veren ÖSYM site osym.gov.tr sitesi her zaman sağlam bir alt yapıyla hizmet vermeye çalışıyor. Kimi zamanlar ösym sitesine girdiğimizde Service Unavailable gibi bazı hatalar görüyoruz. Peki bu neden oluyor işte cevabı

bir çok ziyaretçimiz ösym ile ilgili işlemler yapıyor okubil olarak ziyaretçilerimizin ösym ile ilgili sıkıntılarını çözmek için bu yazıyı yazıyoruz. ösym sitesi günlük ortalama 500bin gibi bir ziyaretçi kiltesine sahip tabi bu rakam tahmini ve osym özellikle sorgulama gerektiren ve kayıt alma gibi veri tabanına yönelik işlemler bakımından web diliyle çok yorucu bir sistem üzerinden çalışıyor. anlık olarak binlerce kişiye hizmet vermek zor olabiliyor. sonuçta sistemsel hatalar ve sistemin korunmasına yönelik güvenliğide göz önünde bulundurursak ösym sitesi gerçekten hizmette başarılı görünüyor. bu sağlam sistem yoğunluğun çok olduğu zamanlarda hatalar verebiliyor. Tercih yapacağımızda yada sınav giriş belgesi alacağımızda Service Unavailable hatası alırız. peki nedir bu Service Unavailable neden böyle bir hata çıkıyor ve çözümü varmı. Garanti olmasada bir kaç yok deneyerek bu sıkıntı çözülebilir.

Service Unavailable hatası aldığınızda bilgisayarını baştan başlatın ve modeminizi kapatıp açın yada modeminizin fişini çekip bir süre bekleyin neden böyle bir işlem yapmalıyız. çünkü osym sitesi bazen ip numaralarımızı saldırı olarak algılayabiliyor bunun için ip değiştirmekte yarar olabilir en azından bir kere bizde bu işe yaradı. onun için bu yöntemi denemeniz iyi olabilir.