Çocuk yetiştirmek gerçekten çok önemli bir konudur. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek güzel fakat yeterli değildir. Çocuk yetiştirirken geleceğin bir bireyi olarak görmeli,ona göre davranılmalıdır ki büyüdüğü zaman hayatla barışık bir insan olsun. Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Kuralları Nelerdir?

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Kuralları Nelerdir?

Çocuk yetiştirmek gerçekten çok önemli bir konudur. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek güzel fakat yeterli değildir. Çocuk yetiştirirken geleceğin bir bireyi olarak görmeli,ona göre davranılmalıdır ki büyüdüğü zaman hayatla barışık bir insan olsun.
Büyüdüğü zaman toplumun içinde kendini güzelce ifade edebilen,dürüst,kendine güvenen,sağlıklı iletişim kurabilen,yaşama sevinci olan bir birey olmasını istediğiniz yavrunuzu nasıl yetiştirdiğiniz çok önemlidir.
Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için dikkat edilecek hususlar vardır.
* Çocuğunuzu şartsız,kuralsız sevmeli ki kendine özgüveni olsun. Yemeğini yersen,odanı toplarsan seni daha çok sevicem gibi şeyler söylemek oldukça tehlikedir.

* Çocuğunuza güvenin. Bir şey yapacağında güveninizi ona hissettirin,onu destekleyin.

* Çocuğunuz bir şey söylediği zaman onu dikkatlice dinleyin. Gözünüz televizyonda elinizde iş yaparken değil,çocuğunuza bakarak dikkatli bir şekilde dinleyin.

* Bazı sınırlar ve kurallar koyun. O sınırları ve kuralları ihlal ettiğinde sinirlenmeden tekrarlayın. Unutmuş olabilir,bu yüzden tekrarlayın ve sabırlı olun.

* Çocuğunuz destekleyin. Yani değişik bir ortama girdiğinde panik olmaması için,yeni bir arkadaş edineceği zaman destekleyin. Risk almasını sağlayın ama sınırlı rsikler olsun.

* Risk alan bir çocuk hata yapabilir. Hata yapabileceğini ona anlatın,yanlışlarını bağışlayın ki hatalarıyla daha kolay başedebilecektir.

* Anne babaların en büyük hataları kıyaslamaktır. Bunu asla yapmayın. Çocuğunuzu hiç kimseyle kıyaslamayın.

* Hislerinizi belli edin. Kızdığınızda,sinirlendiğinizde sakinleştiğinizde açık olun ki neye kızdığınızı nasıl sakinleştiğinizi anlasın. Bu haller normal olan hallerdir.

* Birşey yaptığı zaman onu övün,cesaretlendirin.

ozguvenli_cocuk_yetistirme_yollari