Balık yemek vücut için oldukça faydalıdır. Özellikle mevsiminde balık tüketmek hem balıkların üremesi açısından hem de lezzet açısından önemlidir. Sonbaharda tüketilmesi gereken bir balık da palamuttur. Palamut Balığının Faydaları Nelerdir? Palamut Nasıl Pişirilir?

Palamut Balığının Faydaları Nelerdir? Palamut Nasıl Pişirilir?

Balık yemek vücut için oldukça faydalıdır. Özellikle mevsiminde balık tüketmek hem balıkların üremesi açısından hem de lezzet açısından önemlidir. Sonbaharda tüketilmesi gereken bir balık da palamuttur.

Özellikle eylül ayında tezgahlarda da bol bol bulunur palamut.

Mevsiminde yemek lezzet açısından oldukça etkilidir.

PALAMUT NASIL PİŞİRİLİR?

Palamut temizlenip güzelce yıkandıktan kalın halde dilimlenir ve sonra yarım saat kadar dinlendirilir. Suyu tamamen akıp dinlenen palamutlar tuzlanır. Tavaya çok fazla yağ koymayın,balıklar içinde yüzmeyecek kadar:) arkalı önlü kızdırılacak miktarda. Yağ hafif kızdığında balıkları mısır ununa bulayıp tavaya koyun. Çok fazla çıtır çıtır olmadan pişirin.

PALAMUTUN FAYDALARI NELERDİR?

Palamutta vücut için yararlı birçok element vardır.

Palamut balıkların içinde en fazla protein ve D vitamini içerir.

Palamut açık yaraların çabuk iyileşmesinde etkilidir.

Ayrıca dişlerinizle sık sık sorun yaşıyorsanız mevsiminde bol bol palamut tüketmelisiniz. Genç yaştan beri palamut tüketmek diş yapısının ömrünü uzatır. Sağlam bir diş yapısına sahip olunur.

Palamut cilt içinde oldukça etkilidir,gençleştiricidir.

Kalp krizini önelemede etkilidir.

Kolesterolü düşürür.

Şeker hastalarının kandaki şeker oranını ayarlayan bir etkendir.

palamutun_faydalari_nelerdir