Ak partinin hayaldi gerçek oldu sloganına tam uyacak bir olay oldu. Yıllardır bir çok eyleme konu olan parasız eğitim gerçek oldu. Üniversite harçları kaldırıldı. Peki üniversite harçları hangi okullar için kalktı genel olarak parasız eğitim nasıl olacak. İşte üniversite harçlarının kaldırılmasıyla ilgili hükümet açıklaması

[flv]http://videoserver.haber7.com/videos/h7mp4/20120827202131.mp4[/flv]

Üniversite Harçları Gerçekten Kaldırıldımı

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Bundan böyle birinci öğretimde harçlar kaldırılmıştır” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı. Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında ”müjde” olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Arınç, şöyle konuştu:

”Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarın ki Resmi Gazete’de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.

Bülent Arınç, bir gazetecinin, katkı paylarının ikinci öğretimde okuyan öğrencilerden alınmaya devam edip etmeyeceğini sormasına üzerine, katkı paylarının birinci öğretim ve açık öğretimden kalktığını, ikinci öğretimden alınan öğrenim ücretinin devam edeceğini bildirdi. Birinci öğretim ve açıköğretim için kanunda geçen tabirin ”katkı payı ve harç”, ikinci öğretimde alınan ücretin ise kanunda ”öğrenim ücreti” olarak geçtiğini belirten Arınç, birinci öğretim ve açıköğretimdeki toplam 3.5 milyon öğrenciden katkı payını kaldırdıklarını ifade etti.

Arınç, ”Öğrenim ücreti katkı payı olmadığı için ayrıca bir kanun çıkarılması gerekmektedir. Şu anda kararnamemizin içinde katkı payları ve harçlar bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

2. Öğretim Üniversite Harçları Kaldırıldımı

2. öğretim harçlarının kaldırılmaması 2. öğretimde okuyan öğrencilerin tepkisine yol açtı. 2. öğretimde okuyan öğrenciler kendileri içinde harçların kaldırılmasını istiyor. üniversite harçlarının kaldırılmasıyal ilgili son durum bu

Açık Öğretim Üniversite Harçları Kaldırıldımı

Tasarı büyük ihtimalle açık öğretim üniversitelerinide kapsaması bekleniyor. Tabi bu kanunlaşmadan net bir şey söylenemez.