Üniversite eğitiminde birçok değişiklik yapıldı. Yeni yönetmelikler,yeni kanunlar getirildi. Değişiklerin birtanesi de formasyon. Pedagojik Formasyon Nedir? Pedagojik Formasyon İçin Gerekli Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?

Pedagojik Formasyon Nedir? Pedagojik Formasyon İçin Gerekli Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?

Pedagojik pormasyon; eğitim, öğretim verebilme kapasitesine sahip olunması gereken biçimlenme, oluşum. Veya başka bir deyişle öğretmen olabilmek için sahip olunması gereken bir eğitimdir.

Daha önceden üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları pedagojik formasyon eğitimi alınırken YÖK’ün aldığı yeni kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.

Öğrenci iseniz;ağırlıklı not ortalamanız en az 2,5/4 ve alttan başarısız ders sayınız en fazla 2 ise, 5. Yarıyıldan itibaren başlayarak ve toplamda 4 yarıyıla yayılacak şekilde ek dersler (formasyon dersleri) alarak öğrenciliğiniz sırasında aynı zamanda formasyon eğitimi alabileceksiniz.

Mezun olmuşsanız; lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ise direk bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak mezun olduktan sonrada formasyon eğitimi alabileceksiniz.