Ramazan Ayında oruç tutmak bu sıcak yaz günlerinde biraz zor olabilir. Havaların sıcak olmasına bir de günlerin uzun olması eklenince oruç tutanların yediklerine çok dikkat etmeleri gerekecek. Orucu açar açmaz mideyi tıka basa doldurmak ertesine güne rahat bir oruç tutmayı sağlamaz. Ramazan Ayında Nasıl Beslenilmeli?

Ramazan Ayında Nasıl Beslenilmeli?

Ramazan Ayında oruç tutmak bu sıcak yaz günlerinde biraz zor olabilir. Havaların sıcak olmasına ve bir de günlerin uzun olması eklenince oruç tutanların yediklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Orucu açar açmaz mideyi tıka basa doldurmak ertesine güne rahat bir oruç tutmayı sağlamaz. Aksine çok yenildiği için mide büyür ve daha fazla açtık hissi duymanıza yol açar.

Ramazan ayında kilo alınması kaçınılmaz olmaktadır. Ramazan ayında sofralar diğer günlere göre çok daha fazla çeşitlerle donatılıyor. Günlerin uzun olması çok acıkılmasına neden olduğu için de çok fazla yeniliyor. Orucu açar açmaz mideyi hemen tıka basa doldurmak sağlık açaısında oldukçça zararlıdır.

Günlerin uzun ve havaların çok sıcak olduğu Ramazan ayında orucu bir hurma ve ılık suyla açmakta yarar var. Mide boşken bol miktarda soğuk su içmek mide sorunları için kaçınılmaz bir durumdur.

Yemeğe bir kase çorba ile devam edilmeli ve 15-20 dakika kadar bir mola verilmelidir. Bu arada akşam namazı kılınabilir.

Moladan sonra sebze yemeği,balık,ızgara et, salata gibi hafif yiyeceklerle yemeğe devam edilmelidir.

Tatlı olarak da ağır şerbetli tatlılardan ziyade hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Masada salata ve kompostayı eksik etmeyin.

Sahura kalkmadan oruç tutmak açlık saatinizi uzatacağından dolayı mutlaka sahura kalkın.

Sahurda da ağır yemeklerden kaçının.

Kahvaltı ağırlıklı beslenin.

Haşlanmış yumurta,domates,peynir,bal gibi yiyecekler tüketilmelidir.

İftardan sahura kadar olan zaman diliminde bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir.Sofrada yemek yerken suyu çok fazla içmeyin. Ama sahura kadar 10-12 bardak su tüketirseniz vücudunuzun sıvı dengesini sağlayabilirsiniz.

ramazanda_nasil_beslenilmeli