Ramazan Ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesi üzerine oruç tutanların yediklerine içtiklerine çok dikkat etmelerini gerekiyor. Sağlık açısından ve rahat bir şekilde oruç tutabilmek için açtık hissini azaltan yiyecekler tercih edilmelidir. Ramazan Ayında Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Ramazan Ayında Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Ramazan Ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesi üzerine oruç tutanların yediklerine içtiklerine çok dikkat etmelerini gerekiyor. Sağlık açısından ve rahat bir şekilde oruç tutabilmek için açtık hissini azaltan yiyecekler tercih edilmelidir.

Özellikle sahurda tk tutan yiyecekler tercih edilirse ruç tutarken fazla zorlanılmaz.

Ramazanda sadece sahurda değil iftarda da ne yenildiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Çok yağlı,kızarmış,şerbetli tatlı,hamur işlerine yerine daha sağlıklı daha hafif yemekler tercih edilmelidir. Böylece hem sağlıklı bir şekilde oruç tutmuş olur hem de Ramazn Ayında kilo almamış olursunuz.

İftarda da gün boyu açıkmamanız için hafif yemekler tercih etmeniz gerekmektedir.
sSahurda süt yumurta, domates, salatalık, yeşil sebzeler ve tam buğday, çavdar veya kepekli ekmek tüketilebilir. Bunlara alternatif olarak az yağlı çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan öğünlerin yanı sıra yoğurt ile sütlü bir tatlı da tercih edilebilir.

Gün içinde çok sıvı kaybı yaşandığı için iftardan sahura kadar olan zaman dilimi içerisinde bol miktarda su içilmesi de önemli bir konudur.

ramazanda_tok_tutan_yiyecekler