Mübarek ramazan ayına ulaşmış bulunuyoruz. Ramazan ayı müslümanların oruç tuttuğu bir aydır. ramazan ayında oruç tutarken vücudumuzda bir çok değişiklikler olur. Bununla beraber diğen günlere göre değişikler olur. Gündüzleri yemek ve içmekten geri durduğumuz için bazı durumlarda hasta olduğumuzu düşünürüz. Oruçluyken neden başımız ağrır bu en çok sorulan sorudur

Ramazan ayında gündüzleri oruçlu geçirmek her müslümüna farzdır. Bu farzın bazen zor olduğu söylenir. ama aslında öyle değildir. çünkü müslüman olmasada bir çok kişi oruç benzeri vücudu dinlendirici eylemler yapmaktadır. Ramazan ayında oruç tutarken baş ağrısı gibi bir çok değişik durumlarla karşılaşabilirsiniz. bunların nedeni aslında 11 aydır devam eden yemek düzeni olduğunu söyleyebiliriz. oruç tutanların enerjisi belli bir saatten sonra düşüyor bununla beraber baş ağrısı oluşmaya başlıyor. Bununla beraber başka bir hastalığım varmı diye düşünmeden geçemiyor insan. Susuzluk ve açlığın getirdiği bir baş ağrısı genelde yoğun geçen günlerin sonunda oluyor. ramazan ayında işlerimizi biraz daha hafifletip iftar ve sahurda beslenmemize dikkat edersek baş ağrısı yaşamacağımız kesindir. Çünkü baş ağrısı hergün olmaz özellikle yoğun geçen günün arkasından olur.

Baş ağrısının başka bir sebebide yine açlık ve susuzlukla yorgun düşüldüğünde uyunduğu zamanlarda oluyor. Sonuç olarak yememize-içmemize özen gösterip uyku düzenimizide dikkat edersek daha rahat oruç tutarız. Baş ağrıları genelde kısa süren ve iftardan sonra geçen ağrılar olduğu için üzerinde çok durulması gerekmeyebilir. tabi bununla birlikte uzun süren ağrılar var ise yinede bir doktora başvurmak gerekebilir.

oruclu-bas-agrisi-nasil-gecer