Ramazan ayında oruç tutmak her Müslümanın dini bir görevidir ve üzerine farzdır. Fakat oruç tutmak sadece akşam ezanına kadar aç susuz bir şekilde beklemek anlamına gelmez. Oruç tutmanın manevi havasını yaşamak ve yaşatmak gerekir. Ramazanda Sağlıklı Oruç İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazanda Sağlıklı Oruç İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayında oruç tutmak her Müslümanın dini bir görevidir ve üzerine farzdır. Fakat oruç tutmak sadece akşam ezanına kadar aç susuz bir şekilde beklemek anlamına gelmez. Oruç tutmanın manevi havasını yaşamak ve yaşatmak gerekir.

Oruç tutunca ülkemizdeki ve tüm dünyada aç kalan insanları anlayıp israf etmemeyi öğrenmemiz gerekir. Aynı zamanda halimize çok da şükretmemiz. Bizde olanı paylaşmak da orucun insana kattığı değerlerdendir.

Oruç tuttuğumuzda sabretmeyi öğrendiğmiz gibi mideiz de az yemeye alışır.
Akşama kadar aç kalan mideye biran da tıka basa doldurmak da sağlık açısından zararlı olur.

Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmemiz için nelere dikkat etmeliyiz;

Akşam ezanı okunduğu zaman birkaç yudum su veya hurma ile oruç açmak gerekir.

Akşama kadar bomboş olan mideyi bir anda doldurmamak lazımdır.

Orucun manevi havası ve sağlık yönünden de masada çok fazla çeşite gerek yoktur.

Sağlıklı bir şekilde Ramazan geçirmek için ilk çorba içilmesi önemlidir.

Çok yağlı et veya tavuk yemeklerinden kaçınmak gerekir. Et yemeklerin mümkün olduğu kadar fırın,haşlama veya ızgara tarzı tüketebilirsiniz. Bunun yanında zeytinyağlı sebze yemeği de olursa vücudun lif ihtiyacına karşılık verir.

Beyaz undan yapıldığı için pideyi çok tüketmemeye çalışın. Pidesiz riftar sofrası olmaz ama siz yine de sağlığınız için az tüketin.

Sofra zengin görünsün diye ara sıcaklar çeşitler arttırılmamalıdır. Pilav varsa ekmeği az yiyin,börek varsa pilav pişirmeyin. Sofranız beslenme yönünden dengeli olsun.

Hafiflik ve sağlık açısından olmazsa olmazı salata mutlaka sofrada bulunsun.

Yoğurdu ister sade ister ayran ya da cacık olarak iftar sofrasında bulundurun. Hem kalsiyum hem de protein açısından zengin olan yoğurt metabolizmayı çalıştırır.

Tatlıdan uzak durmaya çalışın. Tatlı yerine yemekten 1-2 saat sonra meyve yiyebilirsiniz.

İftardan sonra siyah çay içmek susuzluğu derinleştirir. Uzun günlerde oruç tuttuğumuz için vücudumuza iyi gelecek olan ıhlamur, adaçayı, rezene gibi hafif bitki çayları içmeliyiz.

Sahurda akşamdan kalan yemekler yerine hafif şeyleri yani kahvaltılıkları tercih edin. Özellikle haşlanmış yumurta,peynir,ekmek, domates salatalık yoğurt ve hurma tüketin. Yumurta,peynir sizi tok tutar, domates salatalık susuzluğu giderir, hurma da lifli olduğu için tok kalmanızı sağlar.

Sahurda da çay içmemeye özen gösterin. Çünkü sahurda içilen çay vücuttan su atar ve daha çok susamanıza neden olur.

Sahur vakti çıkmadan 4 bardak su tüketirseniz iyi olur.

saglikli_oruc_tutmak_icin_dikkat_edilmesi_gerekenler