Cep telefonları, saatler ve günlük hayatta kullandığımız bir çok eşyanın markasının replika ürünleri internet sitelerinde kat kat aşağı fiyata satılıyor. Replik ürün olarak satılan bu ürünler nelerdir ? Replika ne demektir. Replika ürün nasıl bir şeydir. Replika ürün nasıl anlaşılır bunlara bi göz atalım.

Replika Ürün Ne Demektir

Türkçe Replika diye bildiğimiz “replica” kelimesi ingilizce bir kelimedir türkçe karşığılı ise

  • kopya
  • reprodüksiyon
  • tıpatıp aynı
  • eşi
  • benzeri

gibi anlamlara gelmektedir. amiyane tabirle çakma ürün olarak çevirebiliriz.

 

Replika ürünler dediğimizde de orjinal bir ürünün özellikle görsellik olarak aynısının yapılmasıdır. Replika ürünler orjinal ürünlerin ayınsı olduğu için eğer üründen anlamıyorsanız çoğu zaman fark edilmeyen bir şeydir. Replika ürünleri yalnızca ürünün orjinalini bilenler anlayabilir. Tabi replika ürünü herkesin anlamasınını bir yoluda vardır.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır

Orjinal Ürün Kendini Belli eder

Orjinal ürünler kendisini dış görünüşü ile belli eder. Mesela ağırlığı önemlidir. Replika ürünler genlde ucuz malzemeden yapıldığı için dokunduığunuzda bir ürünün çakma olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz.

Orjinal Ürünün Renk Farkı

Replika Ürünler daha mat ve soluk renklidir. Orjinal ürünler ise daha canlı ve daha albenilidir.

Ojinal Ürünün Fiyat Farkı

Hiçbir ürün ilk çıkış tarihinde özellikle hiçbir zaman yarı fiyatına satılmız. Orjinal ürünler en fazla satış yapan firmalar tarafından promosyon amaçlı yüzde 5 e kadar indirimli satılabilir. Bunun dışında yüksek indirimli satın ürünlerin yani ucuz ürünlerin çakma yani replika ürün olması muhtemeldir.

Replika Ürün Mağazası Yoktur

Replika ürünler genelde internet yoluyla satılır ve yine genelde bir firma adı bulamazsınız. Ürünün orjinal olup olmadığıyla ilgili olarak ilk yapmanız gereken satın aldığınız firmanını güvenilir olup olmadığını bilmenizdir. Ürünle ilgili sonradan çıkan sorunlarda bir muhatapınızın olması demek zaten ürünün garantili ve orjinal olduğun anlamının bir yönüdür. Replika ürün satın firmalar genelde bulunmazlar ve yerleri belli değildir.

 

Replik ürün almanın zararları nelerdir

  • Orjinal ürün olmadığı için kalitesiz olacaktır
  • Faturasız ürün aldığınız için yasal sorunlar yaşayabilirsiniz
  • Orjinal ürünlere kıyasla daha çabuk bozulup-eskiyecektir
  • Çabuk kullanım dışı olacağı için yeniden aynı üründen alacağınız için iki kere satın alma yaparsınız
  • Orjinallerde olan özellikler olmadığı için orjinaliyle yanyana geldiğinde rezil olma durumunuz olacaktır

Replika ürünlerin daha bir çok eksileri olacaktır. Eğer bunlara baştan tamam diyorsanız ve sadece görüntü olarak almak istiyorum derseniz alabilirsiniz. Ama astarı yüzünden pahalı olabileceğini unutmayın.

replika-urun-nedir