Türkiyede ilklerin sahibi ülkerin kurucusu sabri ülker kimdir. Türkiyede bugüne kadar girdiği her işte başarılı olan iş adamı sabri ülker 12 haziran 2012 de vefat etti. Sabri ülkerin hayat hikayesi, başarıları, değerleri ve tavsiyeleri işte her yönüyle sabri ülker

Cumhuriyetin ilk kuşak sanayicilerinden, Türkiye’nin öncü girişimcilerinden, Yıldız Holding’in Onursal Başkanı ve Ülker markasının kurucusu Sabri Ülker 92 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

Cumhuriyetin ilk kuşak sanayicilerinden, Türkiye’nin öncü girişimcilerinden Sabri Ülker, 1920 yılında Kırım’da doğdu. Ailesi 1929 yılında Türkiye’ye göç ederek İstanbul’a yerleşti. Kadırga İlkokulu’na kaydolan Sabri Ülker, eğitim hayatı boyunca çalıştı.

Daha ilkokul yıllarında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker ile birlikte Besler Bisküvi Fabrikası’nda çalıştı. İlkokuldan sonra İstanbul Erkek Lisesi’ne kaydoldu. Orta ikinci sınıfta iken parasız yatılı sınavını kazanarak Bilecik Lisesi’ne gitti. Ortaokulu Bilecik’te, liseyi Kütahya’da okudu. İdeali mühendis olmaktı. Ancak koşullar buna elvermedi. Yüksek öğrenim için Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli’sine kaydolduğunda 2. Dünya Savaşı da başladı. Sabri Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiğinde, savaş da sona erdi. Sabri Ülker, işte bu günlerde bisküvinin tadını unutan çocuklar için bisküvi üretmeye karar verdi.

1944 yılında Eminönü´ndeki Nohutçu Han´da küçük bisküvi atölyesini satın aldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik bu atölyede üretime başladı. Bu atölyedeki başarısının ardından 1948 yılında eski Sağmalcılar Köyü’ndeki Takkeci Camii’nin hemen yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdu; bisküvi kapasitesini üç katına çıkarttı. Ürünlerin nakliye farkı alınmadan, fabrika fiyatına esnafa ulaştırılmasını sağladı. Daha sonra bu bisküvi fabrikası Davutpaşa’daki yerine taşındı.

1970’te halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda’yı Ankara’da kurdu. 1974’te Ülker’de ilk bisküvi ihracatını başlattı. 1979’da İstanbul’da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker’de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu. 1980’lerden itibaren Ülker’in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker’in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu. 1983’te BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti. 1992’de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı. 1996’da da süt endüstrisine girildi.

2000 yılında Ülker’in onursal başkanlığını üstlenen ve yönetimi Murat Ülker’e devreden Sabri Ülker, fikirleriyle topluluğa yol göstermeye devam ediyor. 1944 yılında Ülker markasıyla bisküvi üreterek başlayan süreç bugün Yıldız Holding bünyesinde devam ediyor. Yıldız Holding bugün 65 üretim ve pazarlama şirketiyle bisküviden çikolataya, gazlı içeceklerden süt ve sütlü ürünlere, bebek mamasından kişisel bakım ürünlerine ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Yurtiçi ve yurtdışında toplam 43 fabrikada üretim yapan Yıldız Holding şirketleri, sadece ülkesinde değil, bölgesinde de öncü kimliğini koruyor.

Sabri Ülker, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle ülkemizin toplumsal gelişimine yönelik çalışmalarda da bulunuyor.

Sabri Ülker, Türkiye’nin eğitim altyapısını güçlendirmek ve ülkemizin sosyal gelişimine eğitim yoluyla da destek olan pek çok çalışmaya önayak oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile kurduğu işbirliğiyle ilköğretim okulu, endüstri meslek lisesi, yurt yaptırmanın yanı sıra, kütüphane ve bilgisayar laboratuvarları kurarak, ihtiyacı olan öğrencilere burs desteği sağlıyor.

Gelecek nesillere daha yaşanır bir Türkiye ve Dünya bırakabilmek için sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon içinde çalışmanın önemine inanan Sabri Ülker, TEMA Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı. TEMA’nın, köylerin kalkınmasına yönelik projelerini ilk destekleyen kurumun Ülker olmasını sağladı.

Sabri Ülker İş Başarıları

1944
İlk Atölye

Eminönü´ndeki Nohutçu Han´da küçük bisküvi atölyesini satın aldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik bu atölyede üretime başladı.

1948
İlk Fabrika

Eski Sağmalcılar Köyü’ndeki Takkeci Camii’nin yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdu; bisküvi kapasitesini üç katına çıkarttı. Ürünlerin nakliye farkı alınmadan, fabrika fiyatına esnafa ulaştırılmasını sağladı.
1970Anadolu Gıda’nın Kuruluşu

1970’lere gelindiğinde, Türkiye için ekonomi ve siyasette zor yıllar da başlamıştı. Dönemin ekonomisi, “enflasyon” ve “döviz darboğazı” kıskacında kalmıştı. Pek çok işletmenin kapandığı bu zor dönemde Sabri Ülker, Ankara’da halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda’yı kurdu.
Sabri Ülker

1972
İlk Çikolata Üretimi

Çikolatalı bisküvi çeşitlerinde değerlendirilmek üzere çikolata ve şekerleme üretimine geçilmesini sağladı

1974
İlk İhracat

Bu dönemde Ülker ihracatçı kimliğini kazandı. 1974 yılında 200 bin dolarlık ilk ihracat, Türkiye’de bisküvi pazarının gelişmesine ve uluslararası anlamda pazar kimliğine sahip olmasına işaret ediyordu.

1975
Ar-Ge Departmanı Kuruldu

Uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker’de araştırma ve geliştirme departmanını kurdurdu.
Modern Teknolojiye Geçiş

Avrupa’dan en son teknoloji makinalar getirterek modern üretime başladı.

1980
Ürünler Çeşitleniyor

1980’lerden itibaren Ülker’in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker’in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu.

1983
Üretimde Dikey Entegrasyon

Ülker’in üretimde dikey entegrasyonu benimsemesine karar verdi. Un, yağ, glikoz ve ambalaj maddeleri üreten fabrikalar, pazarlama şirketleri ve araç filosu olan, lojistik açıdan tam kapasiteli ihracat şirketleri kurarak bu kararı uygulamaya koydu. BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti.

1992
Yağ Sektörüne Giriş

Bisküvi ve çikolata üretiminde kullanılan yağ konusundaki tecrübesini üretime dönüştürme kararını aldı. Bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girildi.

1993
Yurtdışıyla İlk Ortaklık

Ülker’in dünyaya entegrasyon sürecinin en önemli parçası olan dünya devleriyle yaptığı ortaklıkların ilki bu yıl gerçekleşti. Pendik Nişasta, yabancılarla gerçekleştirilen ilk ortaklık oldu. Bunu Fransız Harry’s ile yüzde 50 ortaklı Fresh Cake ve diğerleri izledi.

Sabri Ülker

1996
Süt Endüstrisine Giriş

Süt endüstrisine girilmesini önayak oldu. Bu sektörde de bir ilke imza atılmasını, “laktaz süt”ün Türkiye´de ilk kez pazara sunulmasını sağladı.

2000
Onursal Başkan

Ülker’in onursal başkanlığını üstlenen Sabri Ülker, yönetimi Murat Ülker’e devretti. Bu tarihten bu yana fikirleriyle topluluğa yol göstermeye devam etti.

Sabri Ülker’in Değerleri
Toplum değerlerini önemsemek ve saygı göstermek
Yurduna ve milletine karşı sorumluluğun bilincinde olmak
Dürüst ve güvenilir olmak
Çok çalışmak
Mütevazı olmak
Kazanılanı yine işe yatırmak
Sabırlı olmak, zahmetli çalışmadan kaçınmamak
Bilhassa çocukları mutlu edecek, onların ulaşabileceği ürünler üretmek
Tüketicilerin ağız tadına uygun ürünleri, kaliteden ödün vermeden üretmek
Tüketiciyi tanımak ve ne istediğini iyi bilmek
Kalite, fiyat ve ürün dağıtımı dahil olmak üzere, tüketiciye en iyi hizmeti sunabilmek
Hammaddeden satış noktalarına dek kendine yeterli olmak
Çalışanları ve tedarikçileri gözetmek, hak yememek, saygı göstermek
Herkesi dinlemek, görüşlerine önem vermek
Zamana kıymet vermek ve boşa harcamamak
Dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ederek, ülke şartlarına uyarlamak
Yabancı ortakların ustalık ve tecrübelerinden faydalanmak

sabriulker.com.tr den alınmıştır