Hayatımız bizim için önemlidir.Ve bu hayatı sağlıklı bir şekilde yaşamak bizim elimizde.Bazı davranışlar vardır ki bunlardan kaçınmak gerçekten hayat dengemizi ayarlar.Sağlıklı kalmak için ne yapmalıyız? Sağlıklı hayat sürmek için alınacak tedbirler nelerdir?

SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN ALINACAK TEDBİRLER

HAREKET ETMEK

Bedenimizin sağlığı için yapacağımız kültürfizik hareketleri; maddi hastalıkları ortadan kaldırır, eklemleri sağlamlaştırır, vücuttaki atıkları temizler ve ter yollarını genişletir. Kültürfizik; koşmak, güreş tutmak ve hızlı yürümek gibi bedenle yapılan hareketlerdir. Hızlı yürümek ve koşmak; bacaklardaki, baldırlardaki ve ayaklardaki fazlalıkları temizler. Masaj kararında yapıldığında vücudu güzelleştirir, yavaş yapıldığında bedeni gevşetir. Sert bezle yapılırsa kanı bedenin dış yüzüne çıkarır, el ayasıyla yumuşak bezle olursa kanı güzelleştirir.

SAĞLIKLI UYUMAK
Tok karnına uyumak vücut için zararlıdır. Uyumanın en sağlıklı zamanı, yemeklerden en az 2 saat sonradır. Uyku, bedenin gücünü topladığı ana kadar ne çok ne de az olmalıdır. Aç karnına uyumak, gündüz vakti uyumak çok zararlıdır. Uzun süre uyanık kalma; bedeni hafifletir, yemeğin hazmını engeller, mizacı bozar. Aşırı uykusuzluk ise insanı delirtir.

Dört Mevsimde Alınacak Tedbirler

Sağlığımız mevsimlere göre farklılık gösterebilir. Yazın; aşırı yemek yemekten, aşırı jimnastik yapmaktan ve hareket etmekten sakınılmalıdır. Ayrıca yaz aylarının bazı dönemlerinde kan aldırmak ve bağırsakları boşaltmak çok faydalıdır. Sonbaharda; aşırı cinsi ilişkiden, soğuk sudan, soğuk yerde oturmaktan, öğle sıcağından ve gecenin soğukluğundan uzak durmak gerekir. Sulu ve ısıtılmış gıdalar tüketip, arkasından kusmak faydalıdır. Kış mevsiminde; kan almaktan, kusmaktan sakınmalı, bol gıdayla beslenmelidir. İlkbaharda ise yaz aylarındaki gibi kan aldırılır ve idrar söktürücü ilaçlar içilir.

Hamile ve Emzikli Kadınların Tedbirleri

Hamile kadınların, kan aldırmaktan ve kusmaktan sakınmaları gerekir. Mecbur kalıp kusarlarsa, kusmanın kesilmesi için gül yağı kullanılır. Emzikli kadının kan aldırması sakıncalıdır. Jimnastik yapması ve hareket etmesi önerilir çünkü anne hareketsiz kaldığında sütü bozulur. Çocuklar çok korkutulmaz ve gelişmesinin engellenmesi için çok uykusuz bırakılmaz

İhtiyarların Alması Gereken Tedbirler

Yaşlı insanların organlarının yapısı soğuk ve kurudur. Değişik mizaçta olurlar. Organlarının boşlukları balgamın rutubetiyle dolu olduğu için verilecek gıdalar, sıcak ve nemli tabiatta olmalıdır. İhtiyarlar gençlerden daha çok istirahat etmelidir. Kabız olmamaya ve idrarın çıkmasına dikkat etmelidirler. Ağır yemeklerden sakınmalı, ekmek, bal, süt, pırasa, pazı ve kerevizi tercih etmelidirler. Zencefil ve sarımsak da tüketebilirler. Yaz mevsimlerinde yaş incir, erik, kışın da kuru incir yemek iyidir. İdrar tutulmaları ve kabız için biberli sarımsak ve soğan yenilip, kereviz tohumu içilmelidir.