Her geçen gün gelişen teknoloji ve dünyayı saran ağ internet kullanıcı sayısı hızla artıyor. İnternet sosyal bir dünya getiriyor. Yani insanlar artık fiziksel olarak görüşmeden sanal olarak etkileşime giriyor. Yaşadığımız dünya gibi birde sanal ortamın güvenliği söz konusu. Bildiğimiz gibi gerçekten olan devletleri askerler korur peki sanal dünyada kim koruyacak insanları tabiki sanal askerler

Sanal askerler şimdilik proje. Ama en yakın zamanda gerçekleşmesi gereken bir proje.
Şimdilik emniyet müdürlüğü bilişim suçları daire başkanlığı konuyla ilgileniyor. Ama bu suç işlendikten sonra devreye giriyor. Bilişim suçları sadece suçları kapsamayabilir. Mesela devlet olarak veri güvenliğini sağlayacak bir sistem varmı tartışılır. Btk bununla ilgileniyor gibi olsada tam olarak bir sanal asker ordumuz yok. Bununla ilgili çalışmalar olması gerekiyor. Sanal asker dönemine geçilmesiyle gerçekten siber saldırılara karşı önlem alma dönemide başlamış olacaktır.

Sanal askeriye kimlerden oluşmalı.
Bu önemli bir konu; memurluk sisteminin işlememesi lazım. tamamen başarılı iş yapan insanlardan oluşan bir ekip olması gerekiyor.
Her türlü düşman devletlerden gelen tehlikeleri karşılamalı ve gerektiği zaman karşılık verebilmeli.
Son günlerde veri akışına dış devletlerin girdiği ile ilgili olarak haberler çıkıyor. Bununla ilgili olarak sanal askerlerin her zaman müdahale etmesi gerekir. ve gibi haberler çıkmaması gerekir.

sanal_asker_donemi