2013 yılı itibari ile şehir içi hız sınırı kaç km ? bu sorunun cevabı yürürlükte olan kurallara göre 70 km. Şehirlerdeki trafik sorununun çözümü için trafiğin biraz daha hızlandırılması gündeme geldi. 2013 şehir içi hız sınırı limiti kaç olacak ? ayrıntılar şöyle

Emniyet Genel Müdürlüğü, yerleşim yerleri içinde hız sınırının 90 kilometreye çıkarılmasına imkan sağlayan bir düzenleme hazırladı. Okulların açılmasıyla birlikte uygulanması hedeflenen düzenlemeyle şehir içinde hız sınırı 70 kilometreden 90 kilometreye çıkarılacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği, yerleşim yerlerindeki hız limitini 50 kilometre olarak belirliyor. Yönetmelikte, Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) ile il trafik komisyonlarına yerleşim yerleri içindeki hız limitlerini 20 kilometreye kadar artırma yetkisi veriliyor.

Birçok şehirde, hız sınırı 20 kilometre artırılarak 70 kilometreye çıkarmasına rağmen trafik sıkışıklığının önüne geçilemiyor. MOBESE kameralarını ya da radar ile hız denetimi yapan ekipleri gördüklerinde hızı düşüren sürücüler, denetimi geçtikten sonra tekrar hızlanıyorlar.

Bazı bölgelerde de yerleşim yerlerinin büyüyüp bağlantı yollarının şehir içinde kalması nedeniyle 70 kilometrelik hız sınırı uygulanması sürücüleri zorluyor.

Okulların açılmasıyla trafik yoğunluğu artacağı için düzenlemenin bu döneme yetiştirilmesi hedefleniyor. Trafik Dairesi Başkanlığı, ilgili bakanlıkların görüşüne sunduğu düzenlemeyi en geç Eylül sonunda uygulamaya sokmayı planlıyor.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle yönetmelikteki hız sınırları değiştirilecek ve UKOME ile il trafik komisyonlarının uygun bulduğu yollarda hız sınırı, polisin hız cezası yazarken tanıdığı yüzde 10’luk opsiyonla birlikte 90 kilometreye çıkarılacak.

Bu duruma göre hız sınırları tamamen değişmeyecek. Sadece belirli yerlerde hız artışı olacak. Bunun için hız sınır levhalarını daha dikkatli takip etmeniz gerekecek.

Hız sınırlarının aşılması durumunda bulunduğunuz yerdeki hız levhalarındaki sınıra göre işlem yapılacaktır.

Artık bununla beraber ehliyet sınavlarında sorularda şehir içi hız sorularında şaşırtmaca sorular gelecektir.

Şehir İçi Hız Sınır Limiti 2013

Şehir İçi Hız Sınır Limiti 2013