Dua zamanı, insanın en çok kendini güvende hissettiği andır. İnsan acizliğini en fazla dua ederken anlar ve kendini en güzel dua ederken anlatır. Kendini tehlikede hissettiği zaman ilk aklına gelen dua etmektir. Sıkıntılı Zamanlarda Hangi Dualar Okunmalı?

Sıkıntılı Zamanlarda Hangi Dualar Okunmalı?

Dua zamanı, insanın en çok kendini güvende hissettiği andır. İnsan acizliğini en fazla dua ederken anlar ve kendini en güzel dua ederken anlatır. Kendini tehlikede hissettiği zaman ilk aklına gelen dua etmektir.
Sıkıntının baş gösterdiği, insanın kendini korunmasız hissettiği zamanlarda sık baş vurulan dualar vardır. Bunların başında Ayet-el Kürsi gelir. Bakara Suresi 255. ayetinin adı Ayet-el Kürsidir. Peygamber Efendimiz’in Ayetel Kürsinin koruyuculuğu ve fazileti ile ilgili pek çok hadis-i şerifi vardır. Onlardan bir tanesi şöyledir: “Yatmadan okuyana Allahü Teala tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar şeytanlardan kimse yanına yaklaşamaz.”
“Her kim Ayetel Kürsiyi ve Bakara Suresi’nin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa Allah ona yardım eder.” “Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işlerini başarır.” “Evine gelince okursan iki Ayetel Kürsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.”
Diğer korunma duaları Amener Resulü duası ve Felak ve Nas sureleridir.

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU
Allahü la ilahe illa hüve’l Hayyü’l Kayyum. La te’huzühü sinetün ve la nevm. Le hü ma fissemavati ve ma fi’l ard. Menzellezi yeşfeu indehu illa biiznih. Ya’lemu ma beyne eydihim ve ma halfehüm ve la yühıdune bişey in min ilmihi illa bi ma şa’e. Vesia kürsiyyü hüssemavati vel ard. Vela yeuduhu hıfzuhuma vehüvel aliyyül azim.
ANLAMI
Allah.. O’ndan başka ilah yoktur. Hayydır, Kayyumdur. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz.Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? Halkın önünde ve arkasındakini( geçmişi ve geleceği) bilir. (Onlar ise) dilediği kadarının dışında O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp kuşatamaz. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez.O pek yücedir, pek büyüktür. (Bakara Suresi, 255. ayet)
Dua etmenin huzurlu ortamında bol istifadeli dualar inşallah…

sikintili_zamanlarda_hangi_dualar_okunmali