Ramazan ayında mazeretsiz oruç tutmamaktan kaçınmak gerek. Önemli bir durum olmadığı takdirde Allah’ın izni ile orucu tutup sabretmeliyiz. Zaten orucun da bize kazandırdığı en güzel şey sabrı öğrenmektir. Sınav Günü Oruç Tutmamak Günah Mı?

Sınav Günü Oruç Tutmamak Günah Mı?

Ramazan ayında mazeretsiz oruç tutmamaktan kaçınmak gerek. Önemli bir durum olmadığı takdirde Allah’ın izni ile orucu tutup sabretmeliyiz. Zaten orucun da bize kazandırdığı en güzel şey sabrı öğrenmektir.
Sağlık sorunları yaşayanlar ve yaşlılar oruç tutamayabiliyor.
Sınav tarihi yaklaştıkça oruçlu olanlar acaba sınav günü oruç tutmasak olur mu diye düşünebilirler.
Bu konu biraz vicdani bir konu gibime geliyor.
Çünkü Kuran-ı Kerim de hasta veya yolcu olunduğu zaman orucu daha sonra kaza edebilme imkanı tanınmış ama daha sonra ”oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır” buyurulmuştur.
Ayet şöyle ki

Bakara Sûresi 185 . Ayet

”(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.”

Ama yaptığım küçük bir araştırmada da sınavın önemli olmasından dolayı daha sonra kaza edilebileceği söylenmiştir.

Fakat ekranlarda sık sık gördüğümüz izleyicilerin sorularını yanıtlayan Necmettin Nursaçan Hoca ise
”Oruç tutmanın bir farz olduğunu ve bu tür mazeretlerin oruç tutmaya engel olmadığını belirtti. Sınavdan dolayı oruç tutmayanların ise Ramazan’dan sonra aksatmadan günü gününe tutmaları gerektiğini söyledi.”

sinav_gunu_oruc_tutmamanin_gunahi_varmi