Sinüzit zor bir hastalıktır.Günlük yaşamı zorlaştıdığı gibi kolay kolay da iyileşme göstermez.Sinüzitin belirtileri nelerdir?

Nemli hava terapisi

Yatak odanızda ya da zaman geçirdiğiniz yerlerde hava nemlendirici bulundurun. Kuru hava sinüslerinizi rahatsız edebilir ancak nemli hava rahat nefes alıp vermeniz için çok önemlidir. Bir günde 3-4 kez buharı içinize çekmek de oldukça faydalıdır. Banyoda oturun, kapıyı kapayın ve sıcak suyu açın. Genizlerinizin açıldığını göreceksiniz.

Evinizin her köşesiniz nemlendirmenizi sağlayacak hava nemlendiriciler için TIKLAYIN!

Sigarasız bir ortam!

Temizlik ürünleri, boyalar, saç spreyleri, parfümler ve elbette sigara dumanı. Sinüziti tetikleyen bu etmenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Ailenizi ve arkadaşlarınızı sizin bulunduğunuz ortamda sigara içirtmeyin. Kokusuz temizlik ürünlerini tercih edin ve hafif parfümler kullanın.

Suyun Önemi

Sinüzit probleminiz varsa suya sarılın. Ne kadar fazla sıvı tüketirseniz mukus salgısı o kadar seyrelecek ve nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Kafein içeren içecekler veya alkol dehidrasyona neden olabilir. Alkol sinüslerin genişlemesini tetikler. Günlük 7–8 bardak sıvı tüketmek daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit burundaki dokuların şişmesi ve iltihap toplaması sonucu ortaya çıkar. Hava sıcaklığındaki değişiklikler, alerji, sigara içmek ve grip gibi birçok etmen sinüzite neden olur.

Burun Alerjileri

Burun alerjileri burnunuzun içerisinde bulunan dokuların şişmesine ve sinüzitin başlangıcına temel hazırlayabilirler. Evcil hayvanlar, toz ve polenler en yaygın alerji nedenleridir. Bu etkenlerden uzak durduğunuz ya da alerji olduğunuz anda hemen doktora başvurduğunuz takdirde sinüzite yakalanmadan durumu kurtarabilirsiniz.

Bu ürünlerle alerji şikayetinizden kurtulacak ve rahat bir nefes alacaksınız!