Havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte vücudun direnci de azalır.Yediğimiz besinlere dikkat ederek vücut direncini arttırmak gerekir.Özellikle sonbaharda vücut direncini arttırıcı çaylar hem çok sağlıklı hem de gribl enfeksiyonları önlemek için gerekli.Sonhabarda içilmesi gereken çaylar nelerdir?

Havaların soğumaya başlaması, okulların açılması ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması gibi durumların gribal enfeksiyonların görülme sıklığını arttırır.

Mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde bağışıklık istemini desteklemek için çeşitli baharatlarla zenginleştirilmiş yeşil çay başta olmak üzere bitki çaylarından destek alınmalı. Yeşil çay ile birleşen tarçın, karanfil, zencefil, kakule ve karabiber gibi baharatlar antimikrobiyal etkisi ve canlandırıcı desteği ile zinde kalmaya yardımcı oluyor.

Yeşil çayın antioksidan bileşikler bakımından zengin olduğunu belirtilirken, tarçının da uçucu bileşenlerinin mikroorganizmalar üzerinde etkisi nedeniyle soğuk algınlığında çay olarak içilmesi ya da yoğun derişimli çayının gargara olarak uygulanmasının yararlı olduğunu belirtildi.

Karanfilin içerisinde bulunan uçucu özellikteki bileşenlerin de ağız ve boğaz mukozası iltihaplarında, bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik ve ağrı hissini hafifletici etki gösterdiğide belirtilirken, zencefil içerisindeki bazı bileşenlerin de iltihap giderici etkisi bulunduğunu belirlendi.

Kakulenin, bakteri ve virüsler üzerinde etkili olduğunu, soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, yüksek ateş şikayetlerinin hafifletilmesinde yararlı olduğunu, ağız ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde etkilidir.

Toz karabiberin meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu, özellikle boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabilir.