Türkiyede bu sene ilk defa yapılacak olan play-off maçlarının adı son olarak Süper Final olarak değişti. Spor kanallarında yada reklamlarda görenler bu nedir diye merak etmiştir. Yani sadece isim değişikliği oldu. Türkiye Futbol Federasyonu Süper Final maçları ne zaman başlıyor. İşte 2012 Süper Final maçları takvimi

Türkiye Futbol Federasyonu, daha önce play-off ismini taşıyan ve Spor Toto Süper Lig şampiyonu ile Avrupa kupalarına katılacak takımları belirleyecek karşılaşmaların ismini “Süper Final” olarak değiştirdi.

Spor Toto Süper Lig “Süper Final”i, Çırağan Sarayı Mabeyn Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı. Tanıtım toplantısına, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 1. Başkanvekili Ufuk Özerten, TFF Genel Sekreteri Ebru Köksal, Digiturk CEO’su Ertan Özerdem ve Lig TV Genel Müdürü Kadir Kardaş da katıldı.

Toplantının moderatörlüğünü yapan TFF Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Ertanhan, “Spor Toto Süper Lig’in bitimine sayılı günler kala Türk futbolunda yeni bir dönemin başlangıcını sizlere duyurmak için bugün bir araya geldik. Süper Final ile Türk futbolunda bir ilk gerçekleşecek ve yepyeni bir döneme girilmiş olacak.Süper Final, taraftarlara yeni heyecanlar yaşatacak, takımlar açısından rekabeti körükleyecek ve aynı zamanda ligin en iyi takımlarını, görkemli final döneminde bir araya getirecek” dedi.

Spor Toto Süper Final Kaç Maç Oynanacak
1.BAŞKANVEKİLİ ÖZERTEN: “25 MAÇLIK SÜPER FİNAL, HEYECANI ZİRVEYE TAŞIYACAK”
Türk futbolunun bugün itibariyle Süper Final adlı yeni bir marka kazandığına değinen Türiye Futbol Federasyonu 1.Başkanvekili Ufuk Özerten, “Gerek Süper Final Şampiyonluk Grubu’nda, gerekse Süper Final Avrupa Ligi Grubu’nda bizleri çok keyifli haftalar bekliyor. Yaklaşık 1 ay içinde oynanacak 25 karşılaşma, hem heyecanın hem de rekabetin en üst düzeyde yaşanacağı müsabakalar olacak” diye konuştu.

40 yıldır futbolun içinde olan kendisi gibi herkesin de yaşanan gelişmeler nedeniyle olağanüstü bir sezon yaşadığını belirten Ufuk Özerten, “Bu sıradışı sürecin sonucu oluşan yoğun ve sıkıştırılmış maç takviminden hem ligler hem de kupa nasibini almış durumda. Ama sezonun en iyi şekilde sonlanması için yoğun çaba sarfediyoruz. Bu konuda da futbol ailesi mensuplarından anlayış ve destek bekliyoruz” ifadesini kullandı.

1. Başkanvekili Özerten sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm takımlarımızın, sporcularımızın ve tüm seyircilerimizin fair-play kuralları çerçevesinde bu heyecanı en üst düzeyde yaşamalarını ve bu güzel oyunun keyfini sürmelerini umut ediyoruz. Bu sezon uygulanan CentilmenLig uygulamasının Süper Final’de de geçerli olacağını hatırlatmak isterim. Avrupa’nın en değerli 6.ligine ve futbol ekonomimize sahip olan bizlerin bu kıymeti en iyi şekilde koruması ve canlandırması gerekiyor. Tüm takımlarımıza tekrar huzurunuzda sonsuz başarılar dilerim.”

SÜPER FİNAL LOGOSU
Süper Final Logosu tasarlanırken futbolun en önemli öğesi futbol topundan yola çıkıldığı belirtildi. Logoyu oluşturan, yuvarlak ve hareketli çizgiler topun dönüşünü, heyecanı ve dinamizmi simgelerken, içindeki 4 yıldızın da Süper Final Şampiyonluk Grubu ve Avrupa Ligi Grubu’na katılacak 4’er takımı işaret ettiği ifade edildi. Logoda kullanılan renk, sporda en yüksek derecenin ödülü olan altın madalyayı ve şampiyonluğu anlattığı vurgulandı.

SON MAÇ 20 MAYIS’TA OYNANACAK
Spor Toto Süper Lig’in 8 Nisan 2012 tarihinde sona erecek 34 haftalık periyodunun ardından başlayacak olan Süper Final Şampiyonluk Gubu’nda, ligi ilk 4 sırada bitiren takımlar yer alırken, Süper Final Avrupa Ligi Grubu’nda ise ligi 5.,6.,7 ve 8. sırada bitiren takımlar bulunacak.

Süper Final maç tarihleri şöyle:

1. hafta-14/15 Nisan 2012

2. hafta-21/22 Nisan 2012

3. hafta-28/29 Nisan 2012

4. hafta-2/3 Mayıs 2012

5. hafta-5/6 Mayıs 2012

6. (son) hafta-12/13 Mayıs 2012

UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak üçüncü takımı belirleyecek ve Süper Final Şampiyonluk Grubu 4’üncüsüyle, Süper Final Avrupa Ligi grubunun 1’incisi arasındaki karşılaşma ise 20 Mayıs 2012 Pazar günü oynanacak.

Atilla ÖZDEMİR/İSTANBUL DHA