Stres hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Hastalıklara davetiye çıkarır. Stresten kurtulmanın yolunu Mehmet Öz’ün tavsiyelerinde bulucaz. Stres Kontrol Altına Alınabilir Mi? Stresi Kontrol Altına Almak

Stres Kontrol Altına Alınabilir Mi? Stresi Kontrol Altına Almak

Stresten kurtulmanın yollarını Mehmet Öz’ün tavsiyelerinde bulucaz.

*Beyaz un ve rafine şeker içeren işlenmiş gıdalardan kaçınarak stres ile savaşın. Bu gıdalar, insülin ve stres hormonu seviyelerini aniden yükseltirler. Bunların yerine stresi yenecek şu gıdaları tüketin.

* Tam tahılllılar enerji salınım sürekliliğini sağlar. Günde bir ölçek yulaf tüketin.
* Omega 3 yağı bakımından zengin balıklar, stres hormonunun dalgalanmalarını önler. Haftada 2 kez somon benzeri bir balık yiyin.
* Antep fıstığı kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmış bitki sterolleri ve kan damarlarını rahatlatan magnezyum içerir.

* B ve C vitaminleri: Araştırmalar stres zamanlarında ya da sonrasındaki birkaç günde 1000 mg C ve 50 mg B vitamini almanın ruh halini düzenlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

* Egzersiz yapmak: Egzersiz yapmak, stres süresince bloke hale gelen mutluluk hormonları serotonin ve dopaminin salgılanmasına yardımcı olur. Örneğin merdiven çıkmak harika bir egzersizdir. Araştırmalar günde 7 dakika merdiven çıkmanın kalp krizi riskini üçte iki oranında düşürdüğünü gösteriyor.

* Geçmişteki sorunları tekrar tartışmaktan ve gelecek için plan-proje yapmaktan kaçının. Zamanlar arası bu yolculuk beyni stresli bir hale sokar.

* Stresli durumlar kendinize duyduğunuz güveni azaltabilir. Belki de kendinizi mahçup hissetmenize ya da utanç duymanıza yol açabilir. Kendinize düşüncelerin sadece düşünce olduğunu, gerçek olmadığını hatırlatın.