Stres bütün hastalıkların başıdır. Bu yüzden doktorlar hemen stresten uzak durulması gerektiğini söylerler. Stresten uzak durmak da çok kolay bişey değildir. Ama sağlıklı bir hayat geçirmek için stresten uzak durmayı öğrenmek lazım. Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Stres bütün hastalıkların başıdır. Bu yüzden doktorlar hemen stresten uzak durulması gerektiğini söylerler. Stresten uzak durmak da çok kolay bişey değildir. Ama sağlıklı bir hayat geçirmek için stresten uzak durmayı öğrenmek lazım.

* Stresle baş etmek için ilk önce sizi streste sokan durumları,olayları belirleyin. Bu durum strestinizi tanımanızı ve ona göre bir çare bulmanızı sağlayacaktır.

* Fiziksel olarak aktif olmaya çalışın. Yürüyüşe çıkın ama yavaş yavaş değil biraz tempolu yürüyün.Bisiklete binin ya da yüzün.Stresi azaltır ve rahatça uyumanızı da sağlar.

* Sosyal olmak da stresi azaltmanın bir başka yöntemidir. Arkadaşlarınızla vakit geçirin,gezilere,yürüyüşlere beraber çıkın.

* Çalışan bir kişi iseniz öğle yemeğini mümkün oluyorsa dışarıda yiyin. Çalıştığınız ortamdan biraz uzak durun,nefes alın.

* Stresi azaltmanın yolu da herşeyin bir sahibi olduğunu düşünüp,herşeyi O’na bırakıp biraz rahatlamak.Bol bol dua etmek de işe yarayacaktır.

* Doğru nefes alın,ve gerinme egzersizlerini uygulayın.

* Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmayın. Sıraya koyun ve sırasıyla rahat rahat yapın. kendinize çok fazla yüklenmeyin.

* Karşınızdakilere HAYIR demeyi öğrenin, başkasının isteği olsun diye kendinizden taviz vermeyin.

* Sağlıklı bir şekilde beslenin,öğünlerinizi vaktinde yiyin ama aşırı yemek de yemeyin. Ve yemek yerken acele etmeyin.