Peygamber Efendimizin (sav) yaptıkları ve bize yapmamızı istedikleri davranışlarına sünnet denildiğini biliyoruz. Efendimizin bize yapmamızı tavsiye ettiği şeylerde kesinlikle bir fayda yada sağlığımıza bir yararı vardır. Sünnet Olan Tırnak Kesimi

Sünnet Olan Tırnak Kesimi

Peygamber Efendimizin (sav) yaptıkları ve bize yapmamızı istedikleri davranışlarına sünnet denildiğini biliyoruz. Efendimizin bize yapmamızı tavsiye ettiği şeylerde kesinlikle bir fayda yada sağlığımıza bir yararı vardır.

Buna en güzel örnek olarak sofraya acıkmadan oturup doymadan kalkmayı örnek gösterebiliriz.Bunu uyguladığımız zaman obezite hastalığına yakalanma riskimiz azalacaktır.

Bunun gibi tırnak kesmek de öenmli bir konudur ve Efendimiz bu konuda da bize önder olmaktadır.

Tırnak kesmenin bir adabı yani Peygamberimizin (sav) yaptığı bir şekli vardır.
Uzayan tırnaklar kesilmelidir.Bu insanın bedeninde yapması gereken bir bakım,temizliktir.
Tırnak kesmenin belli bir günü,zamanı yoktur.
Uzamış olan tırnaklar her zaman kesilir.
Geceleyin tırnak kesmeme gibi bir durum yoktur.
Eskiden beri söylenilen geceleyin tırnak kesmeme durumu,eskiden elektriğin olmadığı zamanlarda tırnka sıçradığı zaman görülemeyeceğinden dolayıdır.

Peygamberimizin yaptığı,bize de yapmamızı tavsiye ettiği tıknak kesme adabını şekilli olarak veriyoruz.

tirnak_kesme_adabi

Önce sağ elin şehadet parmağından başlayıp sonra sırasıyla orta parmağın,adsız parmağın,serçe parmağın sonra da baş parmağın tırnaklarını kesmelidir.

Sonra sol elin serçe parmağından başlayıp sırası ile baş parmağın tırnaklarını kesmelidir.

Sonra sağ ayağın sırça parmağından başlayıp baş parmakta bitirilmelidir.Sol ayağı ise baş parmağından başlayıp sırça parmakta bitirilmelidir.

Efendimizin hadislerinden anladığımıza göre sünnetler önemlidir ve bir günümüze birçok sünnet sığdırabiliriz. Bunları yaparken Efendimizin yaptığını düşünerek uygularsak sünnet sevabına nail oluruz inşallah.

“Ümmetim ayrılığa düştüğü vakit; her kim benim sünnetimi yerine getirirse, o 100 şehit sevabı alacaktır.” (Camius Sağir,3778;Taberani,evsat)

”Ümmetimin ihtilafı zamanında sünnetime sarılan avucunda kor taşıyan gibidir.” (Camius Sağir,3779)

sunnete_gore_tirnak_kesme_adabi