Süper lig bitti ve şimdi playy-off maçlarının oynanacağı Süper Finale sıra geldi. Süper final 2012 başlamadan yeni kurallar eklenmeye devam ediyor. Süper final nasıl oynanacak ? Süper finalin oynanması için eklenen son kurallar neler işte futbol bilgilerini değiştirecek Süper Finalin Yeni Kurulları

Sarı ve kırmızı kart cezası Süper Final’e taşınacak mı? Seyircisiz ceza Süper Final’de geçerli olacak mı? Gol krallığı yarışı Süper Final’de devam edecek mi? İşte yeni kurallar…

Türk futbolunda bu sezon ilkler yaşanıyor. Diğer yıllarda olduğu gibi sezon devam etseydi Galatasaray’ın 2 hafta önce şampiyonluğu söz konusuydu ama oynanacak play-off bu hesapları alt üst etti. Play off’un adı da Süper Final olarak değiştirildi. Süper finale yeni kurallar eklendi. Taraftarların ve sporseverlerin kafası karıştı. Sezon içinde görülen kartlar Süper Final’de geçerli olacak mı? Süper Final normal sezon mu sayılacak? Atılan goller normal sezona mı dahil

[flv]http://video.haber7.com/videos/flv/20120330103953.flv[/flv]

İşte bu talimatlar…

Süper Lig’de 2011-2012 sezonu içinde görülen kartların tamamı Süper Final’e taşınmayacak. 34. haftada görülen sarı kartlarla cezalı pozisyonu varsa Süper Final’de sıfırlanacak. Atılan ve yenen goller de sıfırlanacak. Tüm takımlar Süper Final’e eşit fakat normal sezonda kazanılan puanın yarısıyla başlayacak…

Ligin 34. haftasında 4. sarı kartını gören futbolce cezalı olacak mı?

2011-2012 sezonunun 34. haftasında bir oyuncu ligdeki 4. Sarı kartını görüp cezalı duruma düşe de bunun hiçbir hükmü olmayacak. Yanı geçersiz olacak. Bu oyuncu da Süper Finale sıfır sarı kartla başlamış olacak. Talimatlar gereği 4 sarı kart gören bir futbolcu otomatikmen talimatlar gereği bir maç oynamama cezası alması gerekirken, son hafta olduğu için ne Süper Finale ne de önümzdeki sezona devretmeyecek.

Çünkü Disiplin Talimatının “sarı kart uygulamaları” başlıklı 95.maddesinin 5. Bendinde “Bir ligde çift devreli lig usulü oynanan müsabaka veya kademelerden sonra ayrıca kademe olduğu takdirde, çift devreli lig usulü müsabakalarda görülen sarı kartlar ve cezalar sonraki kademelere taşınmaz” diyor.

Ligin 33 ve 34. haftasında görülen kırmızı kartlar ne olacak?

Ligde kırmızı kart görerek ceza alan oyuncuların cezaları Süper Finale devredecek. Mesela ligin son haftasında çift sarı karttan kırmızı kart gören oyuncu da yine talimatlar gereği Süper Final maçının ilk resmi karşılaşmasında oynamayacak.

SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASI YOK

Süper Final öncesi talimatlarda öngörülen radikal değişikliklerden biri de takımların finaller öncesi seyircisiz oynama cezalarına çarptırılsalar dahil bunların Süper Final maçları için geçerli olmayacağı. TFF bu konuda disiplin talimatının 55. Maddesinin 9. Bendinde konuyla ilgili düzenleme yapılmış. Bu maddede. “verilen seyircisiz oynama cezalarının infazının Play Off müsabakalarına denk gelmesi halinde bu cezalar bir sonraki sezonda uygulanır” deniyor.

Örneğin kalan haftalarda Süper Finale kalan bir takıma önümüzdeki günlerde disiplin kurulundan çıkabilecek seyircisiz oynama cezası yeni sezonda uygulanacak. Ancak saha kapama cezaları Süper Finalde geçerli olacak.

GOL KRALLIĞI KALDIĞI YERDEN DEVAM

TFF her ne kadar gol krallığı konusunda talimatlarında bir düzenleme yapmadıysa da bu konuda federasyon yetkilileri gol krallığının devam edeceğini açıkladı. Buna emsal olarak da bu güne kadar Bank Asya Lig’inde oynanan Play off maçlarında gol krallığının devam etmesini gösterdi. Ancak TFF yeni sezon öncesi bu konuda talimatlarına ek yapacak.