Chp milletvekili Umut Oran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlamasını istediği yazılı soru önergesinde sütle alakalı çok büyük bir iddiası var. TBMM’nin gündemine taşınan bu iddiaların bakalım asılları çıkacak mı? Süte hidrojen peroksit mi katılıyor? Saç boyasına katılan madde süte de mi katılıyor?

Sütte Alarm! Tankerle Taşınan Süt Bozulmasın Diye Yapılan Büyük Hata

CHP Milletvekili Umut Oran Mehdi Eker2in yanıtlamasını istediği bir soru önergesini TBMM’ne taşıdı.
Sıcak havalarda tüccarları sütün bozulmaması için sütün içine saç boyasına katılan bir madde olan hidrojen peroksit maddesini kattıklarını,bu maddenin sütteki bakterileri öldürdüğünü ve yararsız hale gatirdiklerini bilgisini araştırıp araştırmadıklarını sordu. Bunun için kontrol yapılıp yapılmadığını sordu.
Oran’ın diğer soruları şöyle;

*“Sitokinin” denilen hormonun; üzüm tanesini büyüterek ağırlığını artırdığı, şeklini düzeltip, rengini parlaklaştırdığı, ancak insan metabolizmasında da ağır etki yarattığı iddiası doğru mudur?

*Hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorba, dondurma, renkli yoğurt gibi hazır gıdalarda sıklıkla kullanılan ve zaman zaman “Çin Tuzu” adıyla da satışı yapılan MonosodyumGlutamat (MSG) için bir inceleme yaptınız mı?

*İçeriğinde MSG bulunduğu halde, ambalajında “Hiçbir koruyucu madde içermez” ibaresiyle gıda satışı yapılması mevzuata uygun mudur?

Kaynak habertürk