Türkiye’de dahil dünyada bir çok kişi tansiyon hastası olabiliyor. Tansiyon hastası olun yada olmayın tansiyonun ölçümü ile ilgili olarak bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Tansiyon nasıl ölçülür ? Tansiyon ölçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Tansiyon ölçümünde ilk olarak tansiyon aletinin doğru ölçüp ölçmediği dikkate alınmalıdır.

Sonrasında ise ölçülecek kişinin son yarım saat içinde çay, kola , kahve gibi kafein içeren içecekler içmemiş ,sigara veya alkol kullanmamış , ağır egzersizler yapmamış olması ve ölçümden önce dinlenmiş olması gerekmektedir.

Tansiyon aletinin kola sarılan kısmı (manşon) kalp hizasında olmalıdır(yani kolun kıvrılma kısmından iki üç parmak yukarı). Manşon sarılırken pompa ve göstergeye bağlı olan hortumlar kolun iç kısmında kalmalıdır. Manşon kolu çok sıkmayacak şekilde sarılmalıdır ve steteskopun diyafram kısmı dirsek çukurunda vücuda yakın kısma doğru yerleştirilip el ile sabitlenmelidir. (tansiyonun ölçüldüğü damar olan brakial arter bu hizadan geçmektedir). Diyafram kesinlikle manşonun altına sokulmamalıdır. Bu şekilde ölçülen tansiyon hatalı çıkar.

Manşon yaklaşık olarak 180 mm-Hg ya kadar şişirilmelidir. Eğer bu damarda ki atım sesini duymaya yeterli değilse artı 30 mm-Hg ya kadar şişirilebilir.

Şişirme işlemi bittikten sonra manşon içinde ki hava yavaş yavaş düşürülmelidir. Boşaltma işlemi sırasında duyulan ilk kalp atım sesi sistolik yani büyük tansiyonu gösterir. Son duyulan kalp atım sesi ise diastolik yani küçük tansiyonu belirtir. Ayrıca bu atım sesleri göstergede de sekmeler şeklinde görülecektir.

Tansiyon ölçümünden önce veya sonra kişinin nabzına da bakarak kayıt edilmelidir.

tansiyon ölçmek

Tansiyon nasıl ölçülür