Tarhana yemek kültürümüzün ilk sıralarında yer alan bir çorba çeşidimizdir. Yapımı biraz meşakkatli olsa da sağlık açısından oldukça yararlı bir besin deposudur. İçersindeki besinlerin vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır. Tarhananın Yararları Nelerdir? Tarhana Çorbası Çeşitleri

Tarhananın Yararları Nelerdir? Tarhana Çorbası Çeşitleri

Tarhana yemek kültürümüzün ilk sıralarında yer alan bir çorba çeşidimizdir. Yapımı biraz meşakkatli olsa da sağlık açısından oldukça yararlı bir besin deposudur. İçersindeki besinlerin vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır.

Yazın sonlarına doğru kış hazırlıkları sırasında tarhana yapımı başlar.

İçerisine yöreden yöreye değişen malzemeler katılır ve mayalanması için belirli bir süre beklenir.

İçerisine katılan malzemeler yöreden yöreye değişse de genel de yoğurt,nohut,kırmızı ve yeşil biber,kuru soğan,sarımsak,maydonoz katılır.

Bekletilen hamur temiz bir bezin üzerine dökülerek kurutulur,kuruduktan sonra ufalanır,elekten yada blenderden geçirilir.

Un kadar olmasada o kıvama gelir.

Oldukça lezzetlidir.

Hemen hemen her yöre bilir ve kalın ince,un tarhanası olarak değişik çeşitleri vardır.

Ülkemizde ilk sıralarda Uşak tarhanası gelir ve gerçekten çok lezzetlidir.

Tarhana kış için oldukça besleyici bir besindir.

Tarhananın sindirimi çok kolay olduğu için bebekler ve yaşlılar için oldukça önemli bir besindir.

Tarhanada bulunan proteinler vücut için gerekli olan bazı aminoasitleri bolca ve dengeli olarak içinde barındırır.

Tarhana vücudun mikroplara karşı direncini arttırır.

Tarhananın içinde bulundurduğu çeşitli liflerden dolayı yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında oldukça etkilidir.

Kalsiyum, demir ve çinko ise tarhanada bol bulunan minerallerdir” dedi.

Tarhana çorbasının birçok çeşidi vardır.

SUCUKLU TARHANA ÇORBASI

Çorbayı yaparken,önce bir miktar tereyağı yada zeytinyağı tencereye konulur,içersine salça,baharat,kıyılmış sarımsak ve küçük küçük küpler halinde doğranmış sucuklar atılır ve güzelce kavrulur. Su ilave edilerek tarhana da eklenir ve karıştıra karıştıra pişirilir.

NOHUTLU TARHANA ÇORBASI
Tarhana çorbası yapılırken yukarıdaki gibi uygulanır ama sucuk konulmaz. Su eklenir,tarhana eklenir ve tarhana kaynamaya yakın haşlanmış nohutlar ilave edilir.

DOMATESLİ TARHANA ÇORBASI
Tarhana yapılırken salça konulmaz,salça yerine domates rendesi konulur ve aynı şekilde yapılır. Daha hafif bir çorba elde edilir.

TAVUKLU TARHANA ÇORBASI

Yine aynı şekilde çorbamızı yapıyoruz,tereyağı,salça,sarımsak,baharatlar eklenir kavurulur ve su eklenir,tarhana da katılarak karıştırılır. Kaynamaya yakın bir zamanda haşlanmış ve didilmiş tavuk etleri eklenerek kaynamaya bırakılır.

tarhananin_yararlari_nelerdir