Rtük son yıllarda yaptığı yeniliklerle televizyonlarda bir çok ilke imza attı. Bunlardan biride kamu spotu. Kamu spotu nedir. Neden var ? kamu spotu zorunlumu rtük kararıyla yayınlanan kamu spotu hakkında bilgi

Kamu Spotu Örneği
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Z4FJWV43ako[/youtube]

Genelde sağlıkla ilgili olarak özellikle Sigara Pişmanlıktır reklamlarında sağ üst köşedeki “Kamu Spotu” yazısını görmüşsünüzdür. Bu logonun belirtilmesinin sebebi yayınlanan reklamın RTÜK tarafından reklam sürelerinden sayılmayan ve ücretsiz olarak yayınlanan kamu yararına reklam olmasıdır.

Bu tür reklamlar kamu spotu olarak geçiyor yani vatandaşların sağlığı yada devlet hizmetleri hakkında bilgi veya uyarı niteliğinde olduğundan dolayı Kamu Spotu olarak belirtilir.

Kamu Spotu Zorunlumu
Bu konu hakkında bilgi yok ama şöyle bir rtük kararı var

RTÜK sitesindeki “Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” içerisinde de bu durumdan şu şekilde bahsediliyor:

“Üst Kurulca reklam sürelerinden sayılmayacağına ve ücretsiz olarak yayınlanabileceğine karar verilmiş olan kamu spotlarının yayını sırasında; Ek-2’de yer alan kamu spotu logosu sürekli olarak yayınlanır.“

Kamu Spotu Nedir

Kamu Spotu Nedir