Bilgisayarınız günün birinde ortada hiç bir sorun yokken bir anda kapandı. Ve açtıktan sonra belli bir müddet sonra tekrar kapanmaya başladı. Bunun en büyük sebebi bilgisayrınızın sıcaklığı dengeleyememesi olabilir. Bunun için biosa girip CPU sıcaklığına bakmanız gerekir. Eğer bilgisayarınız açılıyorsa çeşikli programlarla da bu sıcaklıkları ölçmeniz mümkün. Şimdi termal macun nedir nasıl sürülür ona bakalım

Termal macunlar; işlemci yüzeyi ve soğutucu tabanındaki çok küçük boşlukları doldurarak, işlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan ve yoğunluklarından dolayı “macun” olarak adlandırılan karışımlardır. Termal macunların içeriğinde bol miktarda silikon, karbon, bor nitürü, metal oksit, alüminyum oksit, bakır-gümüş, alüminyum-çinko tozları bulunur. Çok farklı yapı, renk ve yoğunlukta bulunan termal macunların, nasıl sürüldüğü ve temizlendiği hakkında kısa bir yazı hazırladık.

Anakartımız ve üzerinde bulunan standart stok soğutucu:

Stok soğutucuyu, yanlarında bulunan çevirmeli klipsler yardımıyla anakarttan ayırıyoruz:

Biraz daha yakından bakınca, termal macunun işlemci yüzeyine yoğun bir şekilde yayıldığını görebiliyoruz:

İşlemci yüzeyinden yada soğutucu tabanından termal macun artıklarını temizlemek için malzeme listemiz çok kısa; termal macun temizleyici sıvı ve bir parça pamuk.

Üzerinde macun artıkları olan işlemcinin yüzeyine bir miktar termal macun temizleme sıvısı döküyoruz. Burada dikkat edeceğimiz nokta “miktarın” ne kadar olacağıdır. Macunun yoğunluk durumuna göre göre 2 ya da 3 damla yeterlidir. Peki çok sıvı fazla dökersek durum ne olur ? Cevap; kesinlikle “kötü” olacaktır. Termal macun temizleme sıvılarının içeriğinde çözücü kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar özellikle termal macunlarda yüksek oranda kullanılan siliconu, hızlı bir şekilde ayrıştırır. İşlemci yüzeyi, çözülmüş termal macundan asla zarar görmez. Ancak çok fazla dökülen termal macun temizleme sıvısı, işlemci yüzeyinden çözülmüş macunla beraber işlemcinin altına doğru akacaktır. Termal macun temizleme sıvısı, sürüldüğü yüzeyden bir süre sonra buharlaşarak kaybolan bir yapıya sahiptir. Yani bu sıvı, işlemci altına temas etse de hiç sorun yaratmaz. Ama sıvının içindeki erimiş macun işlemcinin altında bulunan bileşenlere temas edecek ve “artık” bırakacaktır. İsterseniz temzileme sıvısını pamuğa damlatıp öyle de temizleme yapabilirsiniz ve acemi kullanıcılar için basit olan yöntem de budur.

Temizleyici sıvı döküldükten sonra ayrışmaya başlayan termal macun:

1-2 dakika bekledikten sonra, artıkları bir parça pamukla temizliyoruz. Pamuk, tavsiye edebileceğim bir malzemedir:

İşlemci üzerinden macun temizlendi;

İşlemciye süreceğimiz termal macun:

Kutu içeriğinde macunun yanında, plastik bir parça görüyoruz:

En çok tartışılan konu: işlemci yüzeyine ne kadar macun kullanmalıyız ? Kesin bir miktar ölçüsü yoktur. Yani, “arkadaşlar, işlemci yüzeyine 1.22 gr. macun sürülecek, sür” demek biraz garip olur. Amacı anlamak, ne kadar macun süreceğinizi belirleyecektir. Amacımız; işlemci yüzeyi ve soğutucu tabanı yüzeyinde bulunan küçük boşlukları doldurmak. Bunun için, çok az bir miktar macun yeterli olur. Çok fazla kullanırsanız, soğutucunun anakarta montajından sonra, tabanın işlemci yüzeyinde oluşturacağı basınçtan dolayı, gereğinden fazla sürülen macun taşacaktır. Bu yüzden ince bir tabaka halinde sürülmesi en doğru yaklaşım şekli olacaktır:

Macunu nasıl sürmeliyiz ? Canınız nasıl istiyorsa yada nasıl rahat ediyorsanız, o şekilde sürün. Kutu içeriğiden çıkan plastik parça, size bu konuda yardımcı olacaktır:

Yada düzgün bir bıçak, falçata ucu yada düzgün bir plastik parça kullanılabilir:

Macun sürülmüş işlemci yüzeyi. Yüzey üzerinde boşluk bırakmamaya özen gösterin:

İşimiz bitince, macun sürülmüş işlemciyi anakarttaki yuvasını yerleştirip üzerine kullandığımız soğutucuyu takıyoruz:

Termal Macun Temizleme Kitleri

İşlemci yüzeyi ve soğutucu tabanından macun artıklarını temizlemek için kullanılan bu sıvılar, oldukça becerikliler. Piyasada bulunan iki farklı marka olan Akasa Tim Clean ve ArtiClean’ı ufak bir testten geçirdik.

İlk testimiz; macun temizleme. Macunlar arasında koyu kıvamı ve yüzeye yapışma özelliği ile rakip tanımayan Artic Silver-5’den bir miktar, H-700 kasanın yan kapağına sürdük. 10 dk. sonra iki macunun üzerine, iki farklı sıvıdan 3’er damla damlattık ve bir parça pamukla macunları sildik.

Sonuç: her iki temizleme sıvısı, macunları sorunsuz olarak yüzeyden temizledi ve artık bırakmadı.

İkinci aşamasında, teste biraz aksiyon katalım dedik. Sıcak hava tabancasıyla 90 derece sabit sıcaklıkta yan kapağa sürdüğümüz termal macunu ısıttık. Macun kesinlikle katılaşmadı ancak ilk sürüldüğü yoğunluğunundan biraz daha sert bir kıvama girdi. Her iki macunun üzerine sıvılardan yine 3’er damla damlatıp temizlik işlemine başladık. Her iki sıvı da hafif zorlanmalarına rağmen macun artıklarını başarıyla temizledi.

Sonuç

Her iki temizleme sıvısı, eşit şartlarda test edildi. Sonuç olarak; iki marka da aynı fiziksel özelliklere, aynı temizleme gücüne hatta aynı kokuya sahip. Aralarındaki tek fark, Akasa Tim Clean 125 ml., ArtiClean ise 30 ml.lik plastik şişelerde satılıyor olması. ArtiClean’ın temizleme kitindeki ikinci şişe içinde bulunan sıvı, termal macun temizleme sıvısından sonra kullanıyor. Firmanın geçtiği bilgiye göre, ilk sıvıyla macun temizlendikten sonra arta kalan çok küçük macun artıklarını, ikinci şişedeki sıvı temizliyor. Ancak bu sıvı tek başına kullanıldığında, kalın macun artığı temizleme özelliği yok.

Evlerimizde bulunan kolonya ve aseton, macun temizleme kitlerinin alternatifleridir. Kolonya içinde bulunan alkolün çözücü özelliği bulunur ve iş bitimi buharlaşır. Aseton da güzel bir çözücüdür ve kolonyadan daha hızlı buharlaşır ama; çözücülüğünün yanında “boya sökücü” özelliği taşıdığından dolayı, asetonu macun temizlemede kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bunun yanında; termal macun sürülmesi ve macunun temizlenme aşamalarında işlemcinin anakarttan ayrılması gerektiğini, sanırım hatırlatmamıza gerek yok.

kaynak site : http://www.pclabs.com.tr/2008/03/21/termal-macun-surme-ve-temizleme-rehberi/

termal macunu nerden alırım diye sorarsanız

hepsiburada dan bulabilirsiniz. aynı zamanda bir çok bilgisayarcıda bulunmaktadır. fiyatı 4-5 tl olup japon yapıştırıcısı görünümündedir