Çocuğu olmayan çiftlerin, son yıllarda oldukça yoğun başvurdukları bir yöntemdir. Uzun süre tedavi görüp hala çocuk isteyen çiftler,tüp bebek yöntemini uyguluyorlar.Tüp bebek uygulamasının fiyatı ne kadardır? Tüp bebek uygulamasından kimler yararlanamaz?

TÜP BEBEK UYGULAMASININ FİYATI NE KADARDIR?

Yurt dışında olduğu kadar ülkemizde de oldukça rağbet gören tüp bebek uygulaması, yüzlerce çiftin umudu oluyor. Pek çok hastanenin yanında özel hastaneler de bu konuda hizmet veriyor.Hastanelerin tüp bebek uygulamasındaki fiyatları merkezine göre değişiyor. Fiyatlar yurt dışında daha yüksek meblağlarda.Yurt dışında tüp bebek maliyet fiyatları 9-10 bin $ arasında değişirken ülkemizde fiyatlar 1000-3000 $ gibi daha düşük maliyetlerle yapılabilmektedir. Kullanılan ilaçlarda 1500 ve 3000 tl arasında.

TÜP BEBEK MALİYETİ

Özel merkezler de fiyatlar 2500- 4000 Tl arasındadır.Bir çok merkezde 3500-3600 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Tüp bebek fiyatlarının içine dahil olan hizmetler;

Yumurtalıkların takip edilmesi için 2-3 defa ultrason muayenesi,yumurta takibi
Yumurtaların özel kataterlerle alınması ( kısaca OPU denmektedir)
Yumurtaların laboratuar ortamında döllenmesi çalışması (kısaca IVF denmektedir)
Döllenen yumurtaların anne adayına transfer edilmesi dahildir.

TÜP BEBEKTE İLAÇ FİYATLARI

Tüp bebek tedavilerinde ilaçların belirlenmesi için anne adayına adetin 2 günü yapılan kan tahlilinde yumurtalıkların rezerv durumu belirlenir. Tüp bebek tedavi ilaçları anne adayının yumurta rezervi eğer iyi durumda ise 750-1000 TL arasında tutabilir. Yumurta rezerviaz ve anne adayının yaşı eğer yüksekse yumurtaların uyarılması için daha fazla ilaca gerek duyulmaktadır. Bu nedenle tüp bebek ilaçları tedavinin haricinde 2000-3000 TL arasında tutabilir.