Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği eski başkanı Türkan Saylan’la ilgili ses kayıtları CHP’li vekillere şok etkisi yaptı.
Türkan Saylan’ın Baykal’ın kalbine stent takıldıktan bir gün sonra Prof. Dr. K.M. yaptığı görüşme dinlemeye takıldı. 3 Ağustos 2008′de yapılan görüşme Ergenekon soruşturması dosyasına da girdi:
AMELİYAT, BAYKAL’I BİTİRMEK İÇİN FIRSAT
Türkan Saylan : İşte o sırada pat diye… O öldü mesela!
Prof. K.M. : Hı hı..
Türkan Saylan : Şimdi diyorum Baykal’a stent takıldı.
Prof. K.M. : ya demi..
Türkan Saylan : Şimdi bazen insanların, bir anda korkuları gelir ne yapıyorum ben bu kadar şey içinde deyip acaba bir kenara çekilsem der mi stent takılmış filan.. Yani gerçekten bir adımdır bu. Bir korku gelirse ölüm korkusu falan, yani yeter artık bu kadar bana diyebilse … o zaman çok Türkiye birden bire rahatlar.”

CHP kanadından ilk tepki eski MYK üyesi Savcı Sayan’dan geldi. Hem de ne tepki. Savcı Sayan üstüne bir de tüyleri ürperten bir iddia ortaya attı.

Sayan, konuşmanın aslında şifreli olduğunu söyledi. ve Türkan Saylan’ın bir amacı olduğunu söyledi.

Baykal’a yakın isimlerden Mehmet Sevigen konuşmaların ‘siyaseti dizayn etme’ projesi olduğunu söyledi.Ergenekon şüphelisi Saylan’ın dinlemeye takılan konuşmaları için ‘bunu bir sohbet olarak görmemek lazım,Ana Muhalefet Lideri hakkında ”stetnt takalım,korkutalım,öldürelim” bunların şakası bile kötü,Türkan Saylan öldü ama şaibe altında’ dedi. Sevigen ‘bu konuşmalar bir puzzle’in parçaları gibi,birbirlerine bağlı.Bu olay ortaya çıksa hepsi ortaya çıkar,bunu hükümet çözmeli” dedi.
Bir diğer tepki ise İzmir Milletvekili Canan Arıtman’dan geldi.Zaman’a ” iddianameye yansıyan telefon görüşmelerinin doğru olmamasını dilerim.Eğer doğruysa Saylan’la iligili büyük hayal kırıklığına uğrayacağım.Kendisini çok takdir eden birisiyim.Doğru ise hakikaten çok şey yıkılır içimde” dedi.