Veri güvenliği her zaman dert oluyor. Mailler, bankalar, Facebook Msn Hotmail … bir sürü yerde şifre kullanıyoruz. Peki hacker ları şifre kırmak için ilk akla gelen şifreler nelerdir. Liste olarak vereceğiz. Belkide şu anda sizinde kullandığınız şifreleri göreceksiniz. Hackerların şifre kırmalarında ilk hedef klavyeden kolay girilen şifreler oluyor. Tabi aslında bu tüm kullanıcıların işine gelmektedir. Bakalım sizde aşağıdaki şifreleri kullanıyormusunuz.

2011 yılı içerisinde kullanılan ve muhtemelen en çok kırılan hesapların şifreleri açıklandı. Eğer siz de bu listedeki 25 şifreden birini kullanıyorsanız hesabınız büyük tehlikede!

Mobil alanda güvenlik hizmeti veren SplashData firması, ürünleri aracılığıyla yaptığı araştırma sonucu 2011′de kullanılan ve en çok kırılan hesapların şifrelerini açıkladı. En kolay bulunabilecek 25 şifre diye yayınladığı listede hakikaten kolay şifreler var. Özellikle şifre koruması olan bir bilgisayar ya da cihaz başına geçtiğimizde bizim de denediğimiz şifreler var.

Bizim tavsiyemiz, eğer bu 25 şifre içinde sizin de şifreniz varsa hemen değiştirin. Yoksa başınız her an derde girebilir. Şifrelerin kolay olmasını istemeyen birçok firma kullanıcılarına şifrelerini değiştirmelerini ve şifre belirlerken de bazı kirterlere dikkat etmelerini istiyor. Bu sene Apple ve Sony, böyle bir kural uygulamaya sokarak kullanıcılarını korumaya çalışıyor.

İşte kırılması çok kolay olan 25 şifre

password
123456
12345678
qwerty
abc123
monkey
1234567
letmein
trustno1
dragon
baseball
111111
iloveyou
master
sunshine
ashley
bailey
passw0rd
shadow
123123
654321
superman
qazwsx
michael
football