15 Temmuzda televizyonlarını açanlar bir çok kanalın olmadığını fark edecekler. Herkes daha akşam kanallar normaldi şimdi ne olduda bir çok kanal koyboldu diyecek yada kanalların yerler değişmiş olabilir. Peki bu sorun neden kaynaklanacak. Bilmeyenler için söyleyelim Türkiyenin yeni uydusu türksat 4a yayına başlıyor. Türksat 4A Yeni Uydu Frekansları otomatik ayarlayabilirsiniz.

14 Şubat’ta fırlatılan ve Türk televizyonların Afrika’nın büyük bölümünde de izlenebilmesini sağlayacak Türksat 4A uydusu kullanıma hazır. Yenilikle birlikte kanalların frekanslarında da değişiklikler meydana geldi.
Mevcut ve yeni televizyon ve radyo yayınları pazartesi sabaha karşı yeni uyduyla aktarılacak. Birçok kanalın frekansının değişeceği, bu nedenle yayınları izleyebilmek için çanak anten ayarı değiştirilmeden uydu alıcılarında ayarlama yapılması gerektiği açıklandı.

Türksat 4a otomatik arama nasıl yapılır
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Sn7JK-unDDY[/youtube]

Türkiyenin Kaç Uydusu Var ?
Türkiye nin tüksat 4a uydusu ile birlikte 5 uydusu mevcut.

Son uydu ne zaman fırlatıldı ?
Türsat 4 Aydusu 2014 şubat ayında başarı ile fırlatıldı. Türksat 4A uydusu ile birlikte uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin uydularının sayısı 4’ü aktif olmak üzere 5’e yükseldi. Yeni uydu ile daha önce ulaşılamayan Afrika’nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınları ulaştırılabileceği açıklandı.

Türksat 4A AYAR NASIL YAPILACAK?
Yeni Türksat 4A uydusunun, 14 Temmuz Pazartesi gecesi yeni frekanslar ile yayın vermeye başlaması ile birlikte yayınları çanak antenleri ile alanlar cihazlarını ayarlamak zorunda kalacak. 42 derece doğu yörüngesine ayarlı çanak antenlerin yönü değiştirilmeyecek ancak, uydu alıcısından kanalların tekrar ayarlanması gerekecek. Turksat A.Ş. halen 429 olan televizyon kanalı sayısının 477’nin üzerine çıkacağını açıkladı.

TKGS İLE UYUMLU UYDULAROTOMATİK GÜNCELLENEBİLECEK
Kullanıcıların ayarlamalı Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyeceği, yüksek çözünürlüklü HD (High-Definition) yayınların ancak uygun cihazlarla mümkün olabileceği belirtildi. Kanalların taratılmasında 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4 veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek ’Şebeke Taraması’ yapılması gerektiği vurgulandı.

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet verecek.

turksat_4a_frekanslari_otomatik