Umreye uzun zamanlı gitmek isteyenler için Suudi Arabistan’dan kötü haber geldi. Normalde umre kaç gün sürüyordu diyenler için isteğe ve bütçeye bağlı olara umre zamanları değişebiliyordu fakat 15 günden fazla kalmak isteyenler içi bu mümkün olamayacak kısa sürede olsa. Peki umre ye neden 15 günden fazla gidilemeyecek

Umre için Suudi Arabistan’a gelen ziyaretçilerin ülkede en fazla 15 gün kalabileceği açıklandı.

El Şark gazetesinin haberine göre Umre bakanlığı yetkilileri Mekke ve Medine’de devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle alan darlığı yaşandığını, kutsal alanlarda aşırı kalabalığı önlemek amacıyla böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Yetkililer, ülkeye ziyaretçi getiren şirketler için bir dizi tedbir alındığını ve aşırı kalabalık yaşanmaması için kontenjanın belli bir oranda tutulacağını bildirdi.

Umre Bakanlığı’na göre 2012 Aralık ortasından bu yana Suudi Arabistan’a umre için gelen ziyareçi sayısı 4.2 milyon. Sayının 3.9 milyonu dönerken ülkede halen 250 bin ziyaretçi bulunuyor.

Yetkililer gelenlerin belirli sürede ayrılması durumunda yeni gelenlere yer açılacağını söyledi. Olası izdiham ve karmaşayı önlemek amacıyla Suudi Arabistanlı ziyaretçi sayısının yüzde 50, yabacı ülkelerden gelen ziyaretçi sayısının ise yüzde 20’ye düşürülmesi planlanıyor.

umreye_gidis_gunleri_azaldi