Umre, Kabe’yi ziyaret etmek olarak bilinir. Hac ibadetinden önce Umreye gitmek,Hac ibadeti için kolaylık sağlar. Umreye ne zaman gidilir? Umreye giderken neler gereklidir?

UMREYE NE ZAMAN GİDİLİR?

Umre ibadeti için uygun zaman diye birşey yoktur. Umreye her zaman gidilebilir.Ancak, Arefe günü ve ondan sonraki dört günde, yani Arefe ve Kurban bayram günleri olmak üzere, yılda beş gün umre yapılması tahrimen mekrûhtur. Çünkü bu günler hac menâsikinin yapıldığı günlerdir. (Zeyleî, Nasbu’r-Raye; 3/147, Beyhakî, Es-Sünenü’l- Kübra; Hac: No:8822; 6/477)

UMREYE GİDERKEN GEREKLİ EŞYALAR NELERDİR?

*Yazlık kıyafetler; Yanınıza alacağınız kıyafetler uzun ve bol olmasına dikkat edin. Renk olarak krem,toprak rengi,beyaz ve siyahı tercih edin.Dikkat çekmemesi çok önemli. Erkekler için bile tişört yerine bol ve uzun kollu beyaz gömlek tercih edilmeli. Çorap alırken de dikkat edilmesi gereken imce olmaması. Orta kalınlıkta çorapları tercih edin. Yıkamakla uğraşmamak için bol miktarda laırsanız rahat edersiniz.

*Kutsal mekanlarda çamaşır yıkamakla zaman kaybetmek istemiyorsanız yanınıza bol bol iç çamaşırı alın.

*Eşarp seçerken boynunuzu ve saçlarınızı gösteren ince eşarplardan kaçının.

*Yazlık gibi ince bir hırkaya ihtiyacınız olabilir.

*Çok kalabalık bir mekan olacağından temizlik sağlanması zor olabilir.Sürekli temizlik görevlileri iş başında olsalar da çok da temiz olmayan yerlerde namaz kılmak zorunda kalabilirsiniz.Bu yüzden ince bir seccade yanınızda bulunsun.

*Ayakkanızı çok dikkatli seçin.Çok rahat bir ayakkabı olması ayaklarınız için çok önemli. Çok ayakta kalacağınız için bir iki tane ayakkabı ve terlik alınması iyi olur.

*Güneş gözlüğünüzü sakın unutmayın.

*Kuran-ı Kerim,Yasin kitabı,zikirmatik yanınıza alın.