Başbakanlık Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından basına yapılan Van 2011 depremi raporu. Vanda meydana gelmiş önceki depremeler ve açıklamalar

TARİH : 23.10.2011
BÜYÜKLÜK : 6.7 Ml
SAAT : 13:41 TS
KOORDİNAT : 38.68 K – 43.47D
DERİNLİK : 19.02 Km.
YER : VAN – Merkez

GENEL____________________________________________________________________

23/10/2011 günü, saat 13:41’de M: 6.7 büyüklüğünde Van merkezli büyük şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Ana şoktan sonra yoğun bir artçı deprem aktivitesi meydana gelmekte olup çözülebilen artçı depremlerin sayısı 20 adet, büyüklükleri 2.5-5.8 arasında değişmektedir. Artçı depremler devam etmektedir.

HASAR____________________________________________________________________

Deprem Van , Erciş, Muradiye ve diğer ilçelerde çok kuvvetli hissedilmiş olup ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir. Deprem Erzurum , Ağrı, Mardin, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Iğdır, Kars, Batman, Siirt illeri ve ilçelerinde hissedilmiştir. Depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısı henüz kesinleşmemiştir.

İVME DEĞERI_____________________________________________________________

Deprem dış merkezine 116 km uzaklıktaki Bitlis-Merkez’de en yüksek ivme değeri D-B yönünde 102 gal olarak ölçülmüştür.

TEKTONİK _______________________________________________________________

Depremin meydana geldiği bölgeye en yakın tektonik yapılar doğrultu atım karakterlidir ancak yapılan odak mekanizması çözümleri meydana gelen ana şokun, ters bileşenli düşey atımlı bir faydan kaynaklandığını göstermektedir.
DEĞERLENDİRME_________________________________________________________

Deprem aktivitesi bakımından oldukça aktif olan bölgede birçok yıkıcı depremin meydana geldiği bilinmektedir. Çaldıran, Hasan Timur Gölü ve Erciş fayları ile Güneydoğu Anadolu Bindirmesi bu depremleri üreten ana yapılar olup 1945 M=5.8 Çatak, 1972 M=5.2 Van, 1976 M=7.2 Çaldıran ve 1977 M=5.1 Erciş depremleri son yüzyılda meydana gelen en büyük depremlerdir.

Deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması rica olunur .
Kamuoyumuzun bilgilerine sunulur.