Kilo alıp verme durumlarından sonra vücutta oluşan çatlaklar moralinizi bozmasın.Yapacağınız küçük egzersiz ve bakımlardan sonra çatlaklardan kurtulmanız çok kolay

Vücut çatlaklarından tamamen kurtulmanın lazer operasyonundan başka yöntemlerle garantisi olmamakla birlikte bazı doğal formüllerle çatlak izleri azaltılabilir ve yeni çatlakların oluşması engellenebilir.

Cilt çatlaklarının önlenmesi ve giderilmesinde beslenmenin büyük önemi vardır. K vitamini içeren yiyecekler çatlakların giderilmesi için idealdir. Yeşil yapraklı sebzeler, domates, karaciğer ve süt ürünlerine beslenme planında mutlaka yer verilmelidir. Aynı şekilde çinko girişi arttırılmalıdır. Çinko kuruyemişler ve tohumlarda bol miktarda bulunur.

Vücut çatlakları başta bacakların üst bölümü, karın ve göğüslerde görülür. Bu bölgeler kuru bırakılmamalı ve daima nemlendirilmelidir.

Yumurta akı çatlaklar için iyi bir onarıcıdır. Çatlak olan bölgelere düzenli olarak yumurta akı masaj yapılarak emilmesi sağlanmalıdır.

Tatlı badem yağı ve zeytinyağı karışımı günde 2 defa (özellikle duştan sonra) çatlak bölgelere yedirilmelidir. Pamuklu bir kumaşla üzerlerini örterek beklemek daha etkili olacaktır.

Kayısı çatlaklar için faydalı bir meyvedir. Kayısı bazlı bir krem kullanmak ya da daha kolayı çatlak olan alanları kayısı ile ovmak etkili olacaktır.

Ilık bir banyodan sonra saf E vitamini ile masaj yapmak ve 10 dakika beklemek vücut çatlaklarına faydalıdır.

Çatlaklara kakao yağı ve aloe vera (sarısabır yağı )sürülmelidir. Ayrı ayrı sürülebildiği gibi karışım halinde de kullanılabilir.

Evde hazırlanabilen bir başka reçete eşit miktarlarda zerdeçal un ve taze kremadan yapılan hamurdur. Malzemeler karıştırılarak çatlaklara sürülür ve 10-15 dakika bekletildikten sonra nazikçe çıkarılır.