Paypal Wikileaks’ in hesaplarını kapattı.

Bir kaç haftadır gündemi fazlasıyla değiştiren Wikileaks erişim engellemeleri bir yana sanal alemdeki aktivetelerine de engel geliyor. işte en büyük darbe Paypaldan geldi.

ABD’ye ait gizli belgeleri yayımlayan Wikileaks sitesine bir darbe de uzaktan ödeme yapılmasına olanak sağlayan PayPal sisteminden geldi.

İnternet üzerinden açık artırma yöntemiyle alışveriş hizmeti veren eBay’in sahibi olduğu PayPal, kendisi üzerinden Wikileaks’e yapılan bağış hizmetine aracılılık etmeyeceğini açıkladı.

PayPal‘dan yapılan açıklamada, verilen hizmetinin diğer kişileri yasal olmayan işlerde destekleyecek şekilde kullanıldığı gerekçesiyle sonlandırıldığı belirtildi. PayPal, bu nedenle Wikileaks’in hizmet verme prensibini çiğnediği söyledi.

Karar sonrası PayPal tarafından yeni bir değerlendirme yapılmadı.

PayPal’ın bu adımı, işlemlerini yürütmesi için yapılan küçük bağışlarla büyük oranda kaynak sağlayan Wikileaks‘e önemli bir darbe oldu.

Wikileaks, karar sonrası yaptığı açıklamada banka havalesi, Datacell adlı firma tarafından aracılık edilen kredi kartı ödemeleriyle bağış kabul etmeye devam edeceğini duyurdu. Siteye aynı zamanda Avustralya’daki bir postane aracılığıyla da bağış yapılabiliyor.

Amerika bu!