Ve sonunda beklenen oldu. Yayımladığı belgelerle dünyada deprem etkisi yaratan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, İngiliz polisi tarafından tutuklandı. Londra polisinin Assange’ı tutuklamasının ardından dünyayı Wikileaks’in daha önce “sigorta” olarak internete yüklediği dosyanın şifresini açıklayacağı tehdidini yerine getirip getirmeyeceği heyecanı sardı.

Tutuklama İsveç’in çıkardığı tutuklama emri üzerine gerçekleşti. İsveç mahkemesi hakkındaki tecavüz suçlamaları nedeniyle Assange için tutuklama kararı çıkarmıştı. AFP ajansı İngiltere’de bugün gerçekleşen tutuklamanın, tecavüz iddiaları nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı.

Londra polisinden yapılan açıklamada, “İsveç otoriteleri tarafından bir kişiye karşı zor kullanmak, iki kişiye cinsel tacizde bulunmak ve bir kişiye de tecavüz etmekle suçlanıyor. Bütün bu suçların Ağustos 2010′da işlendiği iddia ediliyor” denildi.

Wikileaks sözcüsü ise, Assange’ın tutuklanmasının basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Sözcü Kristinn Hrafnsson ayrıca, bu olayın kendilerini durduramayacağını belirtti.

Assange’ın bugün Westminster mahkemesine çıkarılacağı vurgulandı. Bay Sızıntı’nın 24 saat içinde İsveç’e iade edilmesi bekleniyor.

Karakola avukatları Mark Stephens ve Jennifer Robinson’la gelen Assange’ın dün İngiliz polisine ifade vereceği açıklanmıştı.

‘ŞİFREYİ İNTERNETTE YAYINLARIZ’ TEHDİDİ

Wikileaks’in elinde 250 binden fazla belge bulunuyor. Site, bu belgeleri önümüzdeki aylarda parça parça yayımlamayı planlıyor. Ancak ABD’nin engelleme girişimlerine karşın, Wikileaks 1.4 gigabyte’lık dev bir “sigorta dosyası”nı internette paylaşıma açtı.

256 basamaklı bir şifreyle kilitlenen “insurance.aes256” isimli dosyanın Wikileaks’in elindeki bütün ABD belgelerini kapsayacak kadar büyük olduğu belirtildi.

“Sigorta dosyası”nda Guantanamo Körfezi ve BP’yle ilgili detaylar bulunduğu ifade edildi.

Wikileaks, Assange’ın öldürülmesi, tutuklanması ya da sitenin tamamen internetten kaldırılması durumunda dosyanın şifresinin açıklayacağını duyurmuştu.

Ancak Guardian’a konuşan kaynaklar, şu an böyle bir plan olmadığını ifade etti.

Şifre dolayısıyla belgeler şu an okunamıyor. Dosya ThePirateBay.org gibi torrent sitelerinden indirilebiliyor.

WIKILEAKS İÇİN ÇEMBER DARALIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait binlerce gizli yazışmayı yayımladıktan sonra dünyanın gündemine oturan Assange’ın nerede olduğu bilinmiyordu. Belgelerin yayımlanmasının ardından hem Assange’ın hem de Wikileaks’in üzerindeki baskı giderek artıyordu.

Wikileaks dün ayrıca bir İsviçre bankasının Assange’in savunma masraflarının karşılanacağı bağış hesabını da dondurduğunu ve ayrıca şahsi hesabında bulunan 31 bin euroya el koyduğunu açıkladı.