Windows Media Player 12 ve birlikte gelen yenilikler

Windows kullanıcılarının bir çoğu hala Windows Media Player‘ı kullanıyor. Bunun nedeni ise programın Windows’la yüklü gelmesi ve sahip olduğu iyi özellikler.

Windows Media Player 11 bize birçok yeni kısayol, eklenti ve işlev sunuyor, medya çalmayı daha eğlenceli bir hale getiriyordu. Peki Windows Media Player 12‘deki yenilikler neler?

Windows Media Player 12, önceki sürümlerine göre daha fazla dosya biçimini destekliyor. AVI, DivX, MOV, ve Xvid videolarının yanında WMP 12 artık AAC, 3GP, AVCH, MPEG-4, WMV ve WMA biçimlerini çalabiliyor. Yani codec yüklemenize gerek kalmadan birçok ses ve videoyu yürütebilirsiniz.

Yeni ‘Burada Yürüt’ seçeneği ise Windows 7 yüklü başka bilgisayarlarda uzaktan müzik çalmanıza izin veriyor. Bu özellik sayesinde bilgisayarınızdan farklı PC’lere müzik, video ve fotoğraf akışı yapmak kolay hale geliyor. Örneğin ev eğlence sisteminize müzik akışı yapabilir, veya bir slayt gösterisini TV’nizde gösterebilirsiniz.

Uzak medya akışı ise evinizden uzaktayken müzik dosyalarınıza erişebilmeniz anlamına geliyor. Bu özelliği kullanmak için iki PC’nin de Windows 7 çalıştırması gerekiyor.

Yeni diğer özellikler arasında bulunan ‘Şimdi çalıyor’ özelliği ise küçük yapısının yanında yeni görev çubuğu düğmeleri sunuyor.

Windows Media Player 12′yi hala denemediyseniz bu adresten indirebilirsiniz.

Medya sevenler tarafından medya sevenler için tasarlandı. Windows Media Player 12 her zamankinden de fazla müzik ve video yürütüyor.

Windows Media Player 12 3GP, AAC, AVCHD, MPEG-4, WMV ve WMA dahil olmak üzere popüler olan pek çok ses ve video biçimleri için yerleşik destek içerir. Ayrıca çoğu AVI, DivX, MOV ve Xvid dosyasını destekler.

Yeni Burada Yürüt özelliği, evdeki Windows 7 çalıştıran diğer kişisel bilgisayarlara veya uyumlu aygıtlara müzik ve video akışı sağlar. Uzak Medya Akışı sayesinde yoldayken de evdeki müzik veya videolarınızın keyfini sürebilirsiniz.

Yeni kayıttan yürütme modları
Yeni Şimdi Yürütülüyor modu bir minimalizm çalışmasıdır: Yalnızca ihtiyaç duyduğunuz denetimleri gösterir, böylece sizinle müziğiniz veya videonuz arasına hiçbir şey giremez. Kayıttan yürütme denetimlerinin bulunduğu yeni görev çubuğu küçük resmi, önizlemeyi kolaylaştırır ve eğlenceli hale getirir.

Daha kolay, daha eğlenceli
Daha akıllı DVD yürütme, 15 saniyelik şarkı önizlemeleri ve sevdiğiniz medyalara hızlı erişim için Sıçrama Listeleri’nin tadını çıkarın. Üstelik bu yalnızca başlangıç.

Windows Media Player 12 sadece Windows 7′nin şu sürümleri için geçerlidir:
Starter
Home Basic
Home Premium
Professional

İndirme Linki