Windows 98 den sonra uzun yıllar kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan windows xp ömrünü tamamlıyor. Yaklaşık on yıldır süre gelen ve bir çok bilgisayarda kurulu olan windows xp artık güncellenmeyecek. Bu windows xp nin sonu demek oluyor. Yani bundan sonra windows xp güncellemesi olmayacak ve güvenlik açıkları daha çok olacak. Windows xp ne zaman bitiyor. Xp nin son günü ne zaman işte ayrıntılar

Windows XP yaklaşık 90 gün sonra mazide kalacak.
Microsoft yeni ürünlerine ağırlık vermek için eski sürüm windowsları artık piyasadan çekmeyi planlıyor. 90 gün sonra Windows XP emekliye ayıracağını duyurdu.

Windows XP’yi geride bırakmaya kararlı olan Microsoft, kullanıcıları eski işletim sisteminden vazgeçirmek için son dönemde yoğun bir çalışma yürütüyordu. Ancak Microsoft’un tüm bu çabalarına rağmen birçok kullanıcı Windows XP kullanmaya devam ediyor. Durum böyle olunca da Microsoft, yaptığı açıklamayla 8 Nisan 2014′te Windows XP’yi emekliye ayıracağını ve kullanıcıların yeni bir işletim sistemine geçmek için 95 günü olduğunu belirtti.

Microsoft, 8 Nisan 2014′te resmi olarak emekliye ayrılacak olan Windows XP’yi kullanmaya devam eden kullanıcıların bir çok güvenlik açığıyla karşılaklarını belirtti. Microsft yeni güvenklik yamaları ve güncellemeler yayınlanmayacak olan eski işletim sistemini kullanmaya devam eden kullanıcıları, sistemde bulunan açıklıkları kullanarak saldırılarda bulunacak hackerlara karşı da uyardı.

windows_xp_ne_zaman_kalkacak