Yarıyıl tatil tarihi bazen bazı şartlar dolayısıyla değişebilir.Bu şartlara hava koşulları en başta geliyor.Hava şartlarından dolayı yarıyıl tatili tarihinde öne alma olabilir.Yarıyıl tatili tarihi değişiyor mu? Van’da yarıyıl tatili yapılacak mı?

YARIYIL TATİLİ TARİHİ DEĞİŞİYOR MU?

Yarıyıl tatil tarihinde bazen hava şartlarından dolayı değişim söz konusu olabiliyor.Tarihi öne alma söz konusu olabilir.Veya hava şartlarından dolayı çok kesinti olmuşsa yarıyıl tatili kısa kesilebilir.Bu yıl şubat tatilinde bir değişiklik şimdilik yok. 2012 Eğitim Öğretim yılı Şubat yarı yıl tatili 20 Ocak 2012 Cuma günü başlayacak, 5 Şubat 2012 ‘de sona erecek. İkinci dönem okullar 6 Şubat 2012′de açılacaktır.

VAN’DA YARIYIL TATİLİ YAPILACAK MI?
Van’da yaşadığımız büyük depremin ardından okullara uzun bir müddet ara verilmişti.Van Valisinin yaptığı açıklara göre Van’da yarıyıl tatili yapılmayacak.Yarıyıl tatili yapılmayacağı gibi bazı değişikliklerde yapılması gerekiyor.Vali Münir Karaloğlu İlgili yönetmelikte öğretmensizlik, sel, yangın, deprem gibi olağanüstü hallerde eğitim ve öğretime verilen aranın kapatılması için yoğunlaştırılmış eğitim öğretim programının uygulanması öngörülüyor. Biz de yaşanan depremden dolaylı ocak ayında uygulanacak olan sömestre tatilini Van ve ilçelerinde kullanmayacağız. Öğrenciler, 3 Şubat 2012 tarihinde birinci dönem karnelerini aldıktan sonra 6 Şubat günü eğitim öğretimin ikinci dönemine başlayacak.” diye konuştu.
Eğitimin telafisi için çeşitli tedbirler alındığını dile getiren Karaloğlu, haftada 6 gün eğitim ve öğretimin verilmesinin de yer aldığını belirtti. Vali Münir Karaloğlu, şöyle dedi:

“İkinci dönemden itibaren Van ve ilçelerinde okullar haftada 5 gün yerine 6 gün açık olacak ve eğitim öğretime devam edilecek. Günlerin uzamasıyla birlikte 1 Mart’tan itibaren Van ve Erciş ilçesinde her gün bir saat ek ders yapılacak. Okulların türlerine ve çevrelerine göre bu ilave zamanı okul müdürleri belirleyecek ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek.”