2013 den itibaren meclise başkanlık yapacak isim yeni bir meclis başkanlığı seçimiyle belirlenecek. Mecsil başkanlığı seçimi için hangi partiden kimler aday oldu. Ve yeni meclis başkanı kim olacak işte ayrıntılar

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozğda, AK Parti’nin Meclis Başkanlığı için tek adayının Cemil Çiçek olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti’de meclis başkanlığı için tek adayın Cemil Çiçek olduğunu söyledi. CHP’de Osman Korutürk, MHP’de de Faruk Bal, Meclis Başkanlığı için yarışacak.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in görev süresinin sona ermesinin ardından TBMM Başkanlığı için ilk başvurular başladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti’de meclis başkanlığı için tek adayın Cemil Çiçek olduğu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, TBMM Başkanlığı’na aday oldu.

Meclis Başkanlığı için ilk başvuru MHP’den gelmişti. Faruk Bal, MHP’den adaylık için resmen başvurmuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı nasıl seçilir

TBMM Başkanı seçimi

TBMM Başkanlığı için bir yasama dönemi içinde iki defa seçim yapılmaktadır. İlk seçilen Başkanın görev süresi 2 yıldır. Meclis Başkanlığı için yapılacak ilk seçimde, TBMM Başkan adayları Meclis üyeleri arasından Meclisin ilk toplandığı günden itibaren 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildirilir. Başkan seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilir. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanır. İkinci devre için yapılacak seçimde ise ilk devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere yine 5 gün içinde adayların Başkanlık Divanına bildirilmesi gerekir. İkinci devre için seçilen Başkanın görev süresi yasama döneminin sonuna kadar devam eder.

meclis_baskanligi_secimi_2013