Winamp programını windows 95 ve windows 98 kullananlar yani eskiler iyi bilir. O zamanlar mediaplayer alternatifi olarak çok sağlam bir programdı winamp. Yıllar geçti ve her zaman winamp ilk kurulan programlar arasında oldu. Tabi teknoloji dünyasında zirve hiçbir zaman kalıcı olmuyor. Rakiplerin çokluğu ve yeni geliştirdikleri zamanında zirvede olanları yok olmaya mahkum ediyor. Ve yılların programı winamp tamamen kapanıyor.

Yıllar önce şimdiki gibi bilgisayarlar çabuk kurulmuyordu. İnternetin yavaş ve pahalı olması nedeniyle her zaman internet bulunmuyordu. Bulunsada program indirmek için veya müzik dinlemek için kullanılmıyordu. Video zaten izlenmiyordu. O zamanlar youtube yoktu mesela. Onun için winamp çok gözde bir programdı. Bilgisayara işletim sistemi kurduğunuzda ve ses kartığını doğru tanıttığınızda emin olmak için winamp kurulur ve o meşhur ses duyulurdu.

Koyun sesimi lama sesimi çözülemeyen o curcuna içinde güzel sesli bir amca çıkar ve “Winamp, it really whips the llama’s ass” derdi. Bu slogan Wesley Willis adlı sanatçının 2000 yılında “Guitar Rock of Ages” adıyla çıkardığı albümündeki “Whip the Llama’s Ass” adlı parçasından esinlenildiği sanılıyor.

Ama bu sesi duymak gibisi yoktu o zamanlar. Windows başarıyla kurulmuş ve herşey yolunda demek oluyor bu. Sonra hemen mevcut müziklerden bir kaçtane atılır ve diğer kurulumlara devam edilirdi.

İşte o ses
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cKqKrH0O9yg[/youtube]

Winamp, 20 Aralık’ta aralıkta artık internet ortamından kaldırılacak. Bununla beraber Winamp.com da aynı tarihte bir daha hiç açılmamak üzere kapanacak.

Winamp Severler Kampanya Başlattı
20 Aralık itibariyle kapanacak olan Winamp için Microsoft satın olmak istiyormuş aynı zamanda Winamp’ın ölmemesi için yazılımcılar imza kampanyası başlatmışlar.

Change.org Save Winamp yani Winamp’ı Kurtar kampanyasıyla Winamp’ın açık kaynak kodlu bir yazılıma dönüşmesi gerektiğini savunurken, 15 yıllık efsanenin ölmesine göz yummayacaklarını belirttiler. Kampanya dahilinde 12 bin imza toplanırken dünya genelinde yazılımcılar da kampanyaya yoğun ilgi gösteriyor.

Teknoloji Böyle Birşey
Bu olay hepimize bir daha göstermiş olduki teknoloji dünyasında liderlik hiçbir zaman kesin ve uzun soluklu olmuyor. Bu hem iyi hem kötü bir durum. Siz yıllardır lidersiniz ve yeni gelenler sizin yıllarınızı verdiğiniz işinizi bitiriyor.

Aynı zamanda iyi bir durum çünkü mevcut teknoloji dünyasındaki liderlere kafa tutabileceğinizi onlardan daha iyi olabiliciğinizi gösteriyor bu. Yani hiç bir zaman zaten şuanda lider var ve sağlam bir yerde biz onu geçemeyiz bu işe girmeyelim gibi düşünceler yersiz. Şuanda apple dünya devi olabilir ama gelecek dönemde apple dünya devi olacağı garantisi yoktur. Zaten bilindiği üzere samsung apple ile yarışıyor. 3ncü bir alternatif neden olmasın.

winamp_kapaniyor