Bir sabah kalkıyorsunuz ve bugün güzel bir haşlanmış yumurta yiyelim diyorsunuz. Ama şöyle bir durum var. Yumurta kaç dakika haşlanacak? Eğer az haşlanırsa rafadan bir yumurta yemek zorunda kalabilirsiniz. Yada çok kaynamış besin değeri azalmış bir yumurta yemekde iyi olmayabiliri. Bu durumda pratik olarak yumurta nasıl haşlanır kaç dakika suda kalmalı birlikte öğrenelim.

Bir Yumurta kaç dakikada haşlanır ? asıl soru bu. Haşlanmış yumurta kaç dakikada pişer ? kısaca söyleyelim 15 dakikada tam kıvamında yumurta olur. Peki ben rafadan istiyorum diyenler için soru: Rafadan yumurta kaç dakikada pişer ? – Yumurta haşlama süresi 15 dakika olmasıyla daha erken kaynama sürelerinde kaynama süresine göre rafadanlık artak.

Yumurta kaç dakikada haşlanır ?

Katı Yumurta Pişirme Süresi

Yumurta haşlarken fazla haşlanmamasına dikkat edelim. En fazla 15 dakika kaynatılmalıdır. Çünkü yumurtanın fazla haşlanmasıyla sarısının etrafında oluşan yeşilimsi tabaka yumurtanın besin değerini düşürür.

Yumurtayı haşlamak için bir kaşığın içine koyarak sıcak suya batıralım ve su kaynamaya başladıktan sonra yumurtayı 10 dk kadar kaynar suyun içinde tutalım.

Katı haşlanan yumurtaları kolayca soymak için kaynar sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutalım ve bir süre soğuk suda bekletelim. Su kabuğun gözeneklerinden girerek soymayı kolaylaştırır.

Katı yumurtaları keserken dağılmaması için kullanacağınız bıçağı önce sıcak suya batırıp ıslatalım daha sonra bıçağı kurulamadan yumurtaları dilimleyelim.

Yumurta Haşlarken

Yumurta haşlanırken patlamasını önlemek istiyorsanız tepesine bir iğne ile birkaç delik açın. Böylece su yumurtanın kabuğundan içeriye girerek hem yumurtanın patlamasını önleyecek hem de yumurtanız çok kolay soyulacaktır.

Çatlamış Yumurtayı Haşlama

Haşlayacağınız yumurta çatlamışsa ne yaparsınız? Ya yumurtanızı başka türlü pişirir ve haşlanmış yumurta arzunuzu ertelersiniz ya da çatlak yerine bir dilim limon sürerek yumurtayı bir kaşığın içine koyar ve kaynar olmayan sıcak suda 10 dakika haşlarsını

Rafadan Yumurta

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yumurtanızı pişirirseniz soğuk yumurta ani ısı değişimi nedeniyle genleşecek ve kabuğundan dışarı çıkmak isteyecektir. Bu durumda rafadan yumurta yapmak istediğinizde yumurtanızı cezveye yerleştirmeden önce bir parça limonu her tarafına sürün

Yumurta Haşlarken Çatlamaması

Yumurta haşlarken çatlamaması için yumurtanızı bir kepçe ya da kaşık içinde su dolu bir kabın içine koyun.

Rafadan Yumurta Pişirme Süresi

Rafadan yumurta yemek isteyenler için 3 dk yeterli. Bu süre daha uzatılabilir. Çok cıvık olmasını istemiyorsanız. en az 5 dakika kaynatmanız gerekiyor. 3-5 dakika kayanamada bırakıp sonra biraz su sıcaklığında bekletmekte kıvama getirmede bir yöntemdir.

Yumurta Haşlanırken Çatlaması Nasıl Önlenir
Rafadan pişireceğimiz yumurtaların çatlamaması için kabın içine fincan tabağı koyarsak çatlamasını önlemiş oluruz.

Yumurtayı çatlatmadan kaynatmak için bir iğneyi yumurtanın yuvarlak ucuna dayayıp kısa ama sert bir darbe ile delebiliriz. Ayrıca yumurtayı haşladığımız suya 2-3 tane kibrit çöpü atmak da çatlamayı önler.

Rafadan yumurtaları pişirdiğimiz suya tuz atarsak yumurtaları soymamız kolaylaşır.

yumurta kaç dakikada haşlanır

yumurta kaç dakikada haşlanır