Yaz aylarında serinlemenin en iyi yolu yüzmektir tartışmasız. Yüzmek küçükken kazanılması gereken bir spor dalıdır. Yüzmeyi sevenler kadar yüzmekten korkanlar yani yüzme fobisi yada su fobisi oluşan insanlarında çokluğu göze çarpıyor

Yüzme Korkusu yada su korkusu neden oluşur
sudan yada yüzmekten korkan insanların korkma sebebi tabiki boğulmayla ilgili oluyor

Boğulma korkusu nasıl oluşur?
“Suda boğulma korkusunun temelinde kişinin bu konudaki bazı inançları yer alır. Bu inançları iki kısım altında toplarız:
Birincisi, bu bireyler suda boğulma ihtimali olduğundan daha fazla, olası boğulma sonrası hayatta kalma ihtimalini de olduğundan daha az görürler. Yani onlara göre suda boğulma çok kolay ve sık olarak meydana gelir, kurtulma ihtimali de çok azdır. İkinci kısımda ise bu bireylerin herhangi bir boğulma tehlikesi geçirmeleri halinde bu tehlikeyle baş edemeyeceklerine dair olan inançlar bulunur. Bu iki inanç paketi gerçek hayatla uyumlu olmadığından, kişiler suya girmekten çekinirler ve bu da toplum tarafından ‘suda boğulma korkusu’ olarak adlandırılır.”

Kimlerde boğulma korkusu görülür?
“Suda boğulma korkusuyla ilgili dünyada ve ülkemizde çok net araştırma sonuçları yoktur. Ancak bütün özgül fobilerin toplam görülme sıklığı yüzde 9 civarındadır. Suda boğulma korkusunun yüzde 1 veya daha düşük oranda olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki tedavi olma amacıyla uzmana başvurma oranları her rahatsızlıkta olduğu gibi çok daha düşüktür.”
“Suda boğulma korkusunun bir kişide ortaya çıkması için kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına gerek yoktur. Bu korku çocuklarda daha sık görülür. Denizden korkmak, psikolojik bir rahatsızlıktır. Zamanla kendiliğinden geçebileceği gibi tedavi de gerektirebilir. Anne babaların yapması gereken öncelikle çocuklarını denize girme konusunda zorlamamaları, eğer süreklilik arz etmeye başlamışsa bir psikiyatri uzmanından yardım almalarıdır.”

Yüzme Korkusu Nasıl Yenilir

Yüzmek bir çok insanın korktuğu gibi korkulacak birşey değildir. Yüzme korkusu olanlar suya girdiklerinde telaşlanır, panikler ve yüzemez. Bu korkuyu yenmek kişinin kendi elindedir.
Su kaldırma kuvvetine sahiptir. Bu da hareket edilmese bile su yüzeyinde kalınabilir anlamına gelir. Yüzebilen herkesin bildiği birşeydir bu. Yüzmeyle ilgili bir kaç şart bilinerek bunu yapmak mümkündür. Bu şartlar hemen öğrenilmez. Yavaş yavaş, pratik yapılarak uygulanmalı şekilde öğrenilmelidir.

Suya girdiğinizde suya karşı hakimiyet kurmalısınız. Suya hakimiyet kurmayı başarabilmişseniz yüzmeyi de başarabiliyorsunuzdur. Suya hakimiyet kurduysanız bir sonraki aşama olan ilerlemeyi yapmanız gerekir. Suyun içinde ilerlemeyi öğrenmek şarttır. Kollarınızı atıp ayaklarınızı vurarak kendinizi suyun içinde taşımalısınız. Bunu yaparken yüzme konusunda kendinizi ve tekniğinizi geliştirmelisiniz. Yüzme tekniği çok önemli bir noktadır. Yüzme tekniğiniz ne kadar gelişirse suyun içinde o kadar estetik, atik, ve hızlı olursunuz.
Yüzme önemli bir spor dalıdır. Hayat kurtarır, bu konuda tektir. Yüzmeden başka hayat kurtaran bir spor yoktur. Yüzme çok yararlı bir spordur, vücudun atik, dinamik, sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yüzerken bütün organlarınızı çalıştırırsınız böylece organlarınız körelmez.

Boğulma Korkusunu ve Fobisini Yenme
Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. K. Fatih Yavuz, suda boğulma korkusunun basit bir fobi olduğunu belirterek, endişelenmeye gerek olmadığını ve en etkili tedavinin psikoterapi ile sağlandığını açıklıyor. Dr. K. Fatih Yavuz, boğulma fobisi ve bu fobinin tedavisiyle ilgili şu bilgileri veriyor:
“Boğulma fobisinde etkili olan tek psikoterapi yöntemi bilişsel-davranışçı terapidir. Bilişsel-davranışçı terapiyle yaklaşık 1 ila 7 seans arasında kişi tedavi edilebilir. Bu süreçte psikoterapist, danışanla beraber korkusunun nedenleri üzerinde çalışır ve hedefe ulaşmakla ilgili ortak bir yol haritası planlayarak uygulamaya geçerler.”

Yüzme Korkusunu Yenmek

Yüzme Korkusunu Yenmek